Bill Gates, zenginlere 'sıtma'yı gösterdi

Bill Gates, zenginlere 'sıtma'yı gösterdi
Bill Gates, zenginlere 'sıtma'yı gösterdi
Katıldığı konferansta 'Sıtmanın nasıl kötü bir hastalık olduğunu sadece fakirler bilmemeli' diyen Bill Gates, elinde bulunan kavanozdaki sivrisinekleri davetlilerin üstüne saldı


LONDRA - Microsoft'tan ayrıldıktan sonra eşi Melinda Gates'le birlikte kurduğu hayır kurumu adına konuşmalar düzenleyen Bill Gates, Amerika'nın teknoloji, eğlence ve tasarım alanlarının en ünlü simalarının katıldığı konferanslarından olan TED'de (Technology Entertainment Design) davetlileri şaşırtan bir olaya imza attı. Hayır kurumunun başlıca amaçlarından biri olan sıtmayı önleme üstüne konuşan Gates, bu esnada karşısında bulunan kalabalığın üstüne bir sivrisinek sürüsü saldı. "Sıtmanın nasıl kötü bir hastalık olduğunu sadece fakirler bilmemeli" diyen Gates, elinde tuttuğu kavanozdaki sinekleri davetlilerin üstüne saldı.
Gates'in Facebook müdürlerinden Dave Morin, eBay kurucusu Pierre Omidyar ve Twitter yöneticisi Ev Williams'ın da aralarında olduğu kalabalığın korku dolu bakışları arasında yaptığı 'eylem' için Kaliforniya eyaleti sağlık yetkililerinin soruşturma açması bekleniyor. Konferans salonuna doluşan sivrisineklerden korkan bazı eylemcilerin dışarı çıktığı olayı 'inanılmaz' olarak değerlendiren konferans organizatörü Chris Anderson, Gates'in sıtmaya dikkat çekmek için yaptığı bu eylemin zekice olduğunu söyledi.
"Bunun nasıl bir şey olduğunu zenginler de en az fakirler kadar bilmeli," diyen Gates'in sinekleri tabii ki sıtmalı değildi ama yarattığı etki, sıkıcı bir konuşmadan daha büyük oldu. Sıtma, özellikle Afrika ülkelerinde çocuk ölümlerinin başlıca sebebi sırada yer alıyor. Her yıl Afrika'da ölen çocuklardan yüzde 75'i sıtmadan hayatını kaybediyor. (The Daily Mail)