Binlerce Çinli ailenin ortak korkusu: Ya kızımızı kaçırırlarsa...

LONDRA - Çin’de kız çocuk sahibi ailelerini korku sardı... Kız çocuk nüfusunun önemli oranda azaldığı ülkede çocukları kaçırıp satan çeteler ailelerin panik yaşamasına sebep oluyor. Yılda 2-3 bin kız çocuğun kaçırıldığı ülkede, şimdiye kadar 20 bin çocuk ve genç kadının kaybolduğu sanılıyor.
Ülkede 124 erkek çocuğa karşılık 100 kız çocuğunun dünyaya geldiğini söyleyen sağlık bakanlığı yetkilileri, nüfus planlaması kapsamında sınırlandırılan çocuk sahibi olma hakkını ailelerin erkek çocuk sahibi olma yönünde kullandığını, uzun yıllar kız çocuğu olacağını öğrenen ailelerin hamileliği sonlandırmaya kalkmasıyla erkek ve kız çocuk oranlarında farklılık oluştuğunu anlatıyor.
Son kaçırılan çocuklardan biri de iki buçuk yaşındaki Li Xiang Xiang oldu. Ailesiyle sokakta dolaşırken bir anda kaybolan küçük kızı arayan 35 yaşındaki baba Li Faming, “İlk çocuğumuz kız olunca bir kez daha çocuk sahibi olma hakkımız vardı. Şimdi onu kaybettik. Annesi çok üzgün” diyor. Polis küçük kızı arıyor ancak onu gören yok. “Sokakta bir anda kayboldu” diyen baba, “Kız çocuğu sahibi aileler korku içinde. Herkes okulun önünde çocuğunu bekliyor. Servisten inene dek rahat olamıyor” diyor.

Ödüller gelir kapısı oldu
Sokaklara kızını aradığına dair afişler astığını anlatan baba, “Duvarlar kızlarını arayan ailelerin astığı afişlerle dolu. Herkes çocuğunu bulana ödül vereceğini söylüyor. Polis ise konuya yeterince ilgi göstermiyor.”
Ödül sistemi de Çin’de yeni bir gelir kapısı açtı. Bazı kişiler çocukları bulmak ve ödülü almak için gece gündüz çocukları arıyor. Bugüne kadar bulunan birkaç çocuk olsa da bulunamayan çocuk sayısı bu sayıyı marjinalleştiriyor.
Kaçırılan çocukların genelde şehir dışındaki çiftliklere götürülüp satıldığını anlatan Li, “Bunun kız çocuk istemeyen aileler için şimdi bir tür ilahi cezalandırma olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız yanlıştı” diyor. Çin’de hâlâ doğum kontrol yöntemleri çok sıkı uygulanıyor. Ailelerin en fazla iki çocuk sahibi olma hakkı var. (The Times)