Bir alt kültür olarak 'Leyla ile Mecnun'

Bir alt kültür olarak 'Leyla ile Mecnun'
Bir alt kültür olarak 'Leyla ile Mecnun'

Leyla ile Mecnun oyuncularının Gezi eylemlerinde çekilen fotoğrafı...

'Leyla ile Mecnun' hayranlarını birkaç haftadır yürekleri ağzında bekleten TRT, önceki gün 'kötü haberi' duyurdu: Karakterlerinden göndermelerine, kurdukları dünyadan seyirci kitlesine son dönemin en fenomen televizyon dizisi bitirildi

Radikal - TRT karara gerekçe olarak ‘reytinglerin düşük olmasını’ gösterdi. Lakin sıkı takipçiler, bu açıklamayla yetinmeyecek kadar hâkim konuya: Dizi haziranda sezon finali yapmış ve sonraki sezon da devam edeceği duyurulmuştu. Üstelik Ramazan Bayramı için çekilen özel bölümün yayımlanmadığı da duyulmuştu. Zira Gezi Direnişi ‘patlak vermiş’, Leyla ile Mecnun’un yönetmeninden oyuncularına tüm yaratcıcı ekibi eylemlerde yerlerini almıştı... TRT’nin bu durumdan pek ‘hoşlanmadığı’ ve dizinin sonlandırılacağı dedikoduları başlamıştı. Önceki gün TRT’den gelen ‘teyitli bilgi’ Leyla ile Mecnun’un -en azından TRT ekranlarına- veda ettiği yönünde.

Leyla ile Mecnun hayranlarının en yaratıcı 10 işi


Seyircilerin habere ilk tepkisi, ‘Leyla ile Mecnun’u Twitter’ın Türkiye listelerinde Trending Topic -toplam 10 başlıktan 4’ü- yaparak verdi. Bilen bilir; Leyla ile Mecnun hayranları arasında başka bir dil ve başka bir kültür oluşturmuş bir iş. Öyle ki henüz biteceği haberi kesinleşmeden, fanları sosyal medya üzerinden organize olup Kireçburnu’nda buluşmuş ve İsmail Abi gibi denize el sallayarak TRT’ye mesaj göndermişti. ‘Leyla ile Mecnun’ baştan bu yana kendine özgü, genç bir hayran kitlesi yaratmıştı. Yapım şirketinden kanaldan bağımsız olarak örgütlenen, yüzlerce kişi biraya gelip özel gösterimler düzenleyen, kısa videolar çeken L&M hayranları sevdikleri dizi karakterleri için pek çok ilginç işe imza attı. Biz de şimdiye kadar bu fenomen dizi ile ilgili hayranların yaptığı en komik ve en yaratıcı 10 ‘işi’ ve 3 videoyu derledik.

 

 

 

TRT, sen mi büyüksün? Biz LM'ciler mi?