Bir daha açılması istenmeyen sergi

Bir daha açılması istenmeyen sergi
Bir daha açılması istenmeyen sergi

“Hakikatle ve haysiyetle Türk devletinin yakın tarihi arasına örülmüş en kanlı ve en acımasız duvar Roboskî duvarıdır. Bu duvarın ötesinden gelen sesi duymaya hiçbir muktedir, tarihten ve acılardan nasibini almamış hiçbir kayıp ruh vâkıf olamayacaktır.” Bu sözler, ‘Faili belli: Roboski Katliamı’ adlı fotoğraf sergisinin metnini kaleme alan Sırrı Süreyya Önder’e ait.
Uludere’de 34 sivilin katledilmesinin birinci yıldönümü iki fotoğraf sergisiyle anılıyor. ‘Faili belli: Roboski Katliamı’, 9 şehirde 28 Aralık’ta eş zamanlı açıldı. Fotoğraf Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi, Fotoğraf Akademisi, Nar Photos ve Van Fotoğrafçılık Kulübü’nün ortak çalışması olan sergi, Roboski, Viranşehir, Kızıltepe, Van, Diyarbakır , Mersin, Ankara , İzmir ve İstanbul ’da aynı anda açıldı.
Serginin açılışında yapılan konuşmalarda en büyük temenni, ‘Bir daha böyle bir serginin açılmaması’ oldu. Sergide 16 fotoğrafçının 42 fotoğrafı yer alıyor. Afişteki 34 sivilin cenaze törenine ait fotoğrafın sahibi Radikal muhabiri Serkan Ocak’ın sergide dört fotoğrafı bulunuyor.
Öte yandan Ümit Kıvanç’ın ‘Ağlama Anne Güzel Yerdeyim’ belgeseli de sergi boyunca gösterilecek. Dokuz şehirdeki sergi de bir ay boyunca açık kalacak.
Bir diğer fotoğraf sergisi İstanbul’da Tütün Deposu’nda 27 Aralık’ta açıldı. Fotoğrafçı Caner Özkan’ın Roboski ve Gülyazı (Bijuh) köylerine giderek çektiği fotoğraflar 5 Ocak’a kadar açık kalacak. Her iki sergide yer alan fotoğrafların tamamı dijital formda diğer sergilerde eşzamanlı olarak izleyicilere gösterildi.