Bir de genç 'ölülere' kulak verin

Bir de genç 'ölülere' kulak verin
Bir de genç 'ölülere' kulak verin
Destar Tiyatro'nun yeni oyunu 'Gor/Mezar' Kürt kültüründeki hikâye anlatma geleneğini başarıyla sahneye taşıyor.
Haber: ZEYNEP AKSOY - twitter.com/zaksoyetta / Arşivi

Tekinsiz, uğursuz, loş bir karanlık. Ortada bir tabut var. İnce uzun, paçavralar içinde bir adam, duvara oyulmuş dikine mezar gibi dikdörtgenin içinde dönüp duruyor. Birazdan yerin dibinden iki kişi çıkıyor ve bir öykü anlatmaya başlıyorlar. İki kardeş, üvey anaları tarafından dağa kenker toplamaya gönderilirler. Akşam olduğunda çuval boştur. Ağabey kenkerleri kız kardeşinin yediğini sanır ve kökleri karnından çıkarmak için kardeşini bıçaklar. Halbuki üvey anne çuvalı delmiştir.
Destar Tiyatro’nun yeni oyunu ‘Gor/Mezar’ bir rahatsız ölüler hikâyesi. Belki de zamansız ve doğal olmayan biçimlerle öldüklerinden, mezarlarında huzur bulamayan ölüler yaşamlarından, ölümlerinden konuşup öyküler anlatıyorlar. Yeni gelen ölü kız hayatlarını değiştiriyor. Öyküleri ve acıları kesişiyor.
Mirza Metin’in yazıp yönettiği ‘Gor’da, Kürt kültüründeki hikâye anlatma geleneğinin metnin aksiyonuna eklemlenmesindeki ustalık dikkat çekiyor. Seyirciyi rahat ettirmeyi değil, biraz çalıştırmayı seçmiş bir reji anlayışı söz konusu. İki tarafa yerleştirip alanı ince uzun kullanarak izleme biçiminde bir katılım bekliyor, sürekli hareket halindeki oyuncuları takip etmek zorundasınız, sağda dipte, solda dipte. Kürtçe oyunun Türkçe metnini de sağ ve soldaki duvarlardan izlemek gerekiyor ve bu kadar öyküye dayanan bir oyunda, metni anlamazsanız oyundan alacaklarınız, mesela Kürt meselesiyle ilgili ince dokunuşları, metnin destansı şiirselliği çok eksik kalacaktır. Dolayısıyla ‘Gor’, bir bakıma, dil meselesini de sahneye taşımış oluyor. ‘Kendi dilini konuşamamak, konuşulan dili anlamamak ne demektir’den bir tadımlık.
Yaratılan atmosferin ürperticiliği, sahici oyunculukları, tekinsiz ışığı (Alev Topal) ve kendi dillerinde acılı öyküler anlatan ölüleriyle hem teknik açıdan başarılı hem de bir iddiaya ve zorlamaya kapılmadan yüreğe dokunan bir oyun ‘Gor’. Zamansız ölülerle yaşamaya alışmak zorunda bırakılmış bir coğrafyadan öyküleri bir de genç ölülerden dinleyin.


  ETİKETLER:

  Kürtçe

  ,

  Oyun

  ,

  Akşam

  ,

  Kız

  ,

  Karanlık

  ,

  genç

  ,

  katılım