Bir dilim pizza lütfen!

Bir dilim pizza lütfen!
Bir dilim pizza lütfen!
Yurtdışında görmeye alışık olduğumuz dilim pizza konsepti İstanbul'u da sarmaya başladı. Eğlence hayatının yoğun olduğu muhitlerde dilim pizza satan dükkânların sayısı hızla artıyor.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Çukurcuma’da, dört yolun kesiştiği yerde ufacık bir dükkân. Topu topu 8 m2 genişliğinde, dış cephesi sarmaşıklarla çevrili, önünde ise dört-beş tane bar taburesi dizili. Kaldırımda bekleşen insanlardan benzer sesler yükseliyor: “X dilim pizza lütfen!”
Pizza Vegas, İstanbul ’un işte bu hızlı kabuk değişimine ayak uydurmuş bir pizzacı. Paket servis odaklı, yahut restoran tarzı hizmet veren pizzacılardan biraz farklı. Roma, Paris, Barselona, Amsterdam gibi Avrupa şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz bir konseptin aynısını İstanbul’a uyarlamışlar. Pizzayı müşteriye dilim halinde sunuyorlar, bir dilimi sadece 3 TL’ye satıyorlar.
Cihangir ahalisine hayli makul gelmiş olacak ki, dükkânın önü vızır vızır. Önceki akşam yağan lapa lapa kara rağmen dükkânın bir dakika boş kalmadığına bu gözler şahit hatta.
Gelelim Pizza Vegas’ın hikâyesine… Aytaç, Berkay, Barış ve Mustafa -ki üçü 92 doğumlu ve üniversite öğrencisi- işletmenin dört ortağı. Taksim’de tam bir hengâmenin hâkim olduğu Gezi direnişi sırasında Çukurcuma’ya sapıyorlar. O sırada, boş bir dükkân dikkatlerini çekiyor. Akıllarındaki planla uyuşmuş olacak ki, hemen kiralamaya karar veriyorlar. Sorup soruşturuyorlar, mal sahibiyle el sıkışıyorlar. Esnaf bile, “Batarsınız gençler” minvalinde, acıyan gözlerle bakıyor ama onlar bu işi çekip çevirmeye kararlı.
Eller taşın altına sokuluyor, koşturmacalarla aradan altı ay geçiyor… Şimdi ise Pizza Vegas’ın Kadıköy’de Akmar’ın çaprazında, Asmalımescit’te iki şubeleri daha var. Ay sonu da Göztepe’deki dördüncü şube hizmete giriyor. Ve bu agresif büyüme durmayacak gibi. Zira önümüzdeki aylarda birkaç şubenin daha yolda olduğu notunu düşelim. Sözün özü: Dilim pizzaya arzular şelale!
Dükkâna dönersek eğer, Pizza Vegas’ta 21 çeşit pizza satılıyor. Fırında et yemeyenlere özel muhakkak vejetaryen ve margarita hazır bekliyor. Umduğunuz pizzayı bulamadıysanız ve biraz bekleyecek durumdaysanız, listeden istediğini seçiyorsunuz, içerideki usta hamuru açıyor, malzemeleri diziyor ve 45 santim genişliğindeki pizzayı fırına atıyor. Üç dakikada mutlu son!
Gelelim dilim pizza sektörünün diğer oyuncularına… Bir diğer dilim pizzacı da, Asmalımescit’te, Babylon Lounge’un tam karşısındaki Pizza Reds. Henüz açıldı, hatta ben oradayken daha dükkânın tabelası yeni yeni takılıyordu.
Muhit, Tünel gibi gece hayatının hayli yoğun geçtiği bir yer olunca, müşteri kitlesi de haklı olarak eğlenceye gelenlerden oluşuyor. Zira dilim pizza, gecenin sonunda karın tokluğunu bastırmaya, alkolden bitap düşmüş mideyi çorba gibi yatıştırmaya çare. Ancak gün içinde, ofis çalışanlarının da ilgisini çekmiyor değil… Bu arada not düşelim, Pizza Reds’te 18 farklı çeşit pizza var. Genişliği 34 santim olan pizzanın bir ise dilimi 4 TL.
Kadıköy’deki My Pizza da dilim pizza konseptini sürdürenlerden. Pizzamızın boyutu 32 cm, bol malzemeli; dükkân ise şirin, sahipleri hoş sohbet. Gece hayatının sokaklara dolup taştığı Caferağa’da, içi kıyılanların uğrak noktası. Taksim ve Kadıköy gibi gece hayatının sokaklara sığmadığı muhitlerde, eğlenceden sonra içi kıyılanlara dilim pizza Hızır gibi yetişeceğe benziyor. Bu konseptin giderek yaygınlaşıyor olması da, ıslak hamburger, patso ve midyenin pabucunu dama atacak gibi görünüyor.

İnce ve çıtır


Dilim pizzaların stiline sınır- ötesinde ‘New York usulü pizza’ deniyor. Tabii orijini de ismiyle müsemma olduğu üzere New York şehri. 1900’lerin başında New York’a yerleşen İtalyan göçmenler, geçimlerini ‘pizza’ yaparak sağlıyor. New York usulü pizzanın alametifarikası ise geniş, ince, katlanabilir, çıtır olması ve dilim halinde satılması. Genişliği ortalama 45 santim, genelde altı eş parçaya bölünüyor. Olmazsa olmazı ise domates sosuyla peynir…