Bir dükkân dolusu müzik

Bir dükkân dolusu müzik
Bir dükkân dolusu müzik

Selçuk, Müzik dinlemek kadar almak da keyiftir diyor.

Cihangir'de açılan Opus 3A, 'müziğini elleyerek almak isteyenler için' ferah mekânda geniş arşiv sunuyor
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elifturkolmez@gmail.com / Arşivi

Müzik dükkânları iyidir. CD ve plaklara dokunmak, kartonet okuyup fotoğraflara bakarak dolanmak ya da yeni bir şey keşfetme hayalinin verdiği heyecanla koca bir öğleden sonrayı geçirmek gibisi yoktur. Ama artık bütün bunları yapabileceğiniz yerler bulmak kolay değil. Büyük zincir mağazaların göz yoran ışığı, aynı şarkıyı gün içinde otuz kez dinlemekten sinirleri bozulan tezgâhtarın ters çıkışı, kısıtlı arşiv, ‘Onu alma beni al’ diye bağıran ‘çok satanlar’ insanı bezdiriyor. Müzik dinleyicisi CD’sini, plağını artık internetten satın alıyor.
Cihangir Caddesi 3A’da taze açılan ve ismini kapı numarasından alan Opus 3A, dinleyiciyi iyi müzikle, ferah ortamla, zengin arşiv ve müzik meraklısı bir ekiple buluşturuyor. Opus 3A, tek kaygısı CD satmak olan bir müzik dükkânı değil. Daha çok müzik meraklılarının zaman geçirebileceği, başka yerde bulunması zor albümleri bulmanın sevincinden başların döneceği bir mekân.
A.K. Müzik’in kurucuları Ayşe ve Kerim Selçuk’un müzik şirketlerinin 10. yılını kutlamak için açtıkları Opus 3A’nın en iyi yanlarından biri de Nick Hornby’nin ‘Ölümüne Sadakat’ romanındaki müzik dükkânı Championship Vinyl’dekilere benzer iki ‘müzik delisi’ olan Fuat ve Burak... Ben oradayken Burak yoktu ama Fuat’ın anlattığına göre müzik konusunda gayet köşeleri olan bir insanmış. Hani şu, çok az şeyi beğenip her şeye ‘Pop bu’ diyenlerden... Fuat’sa daha ‘olabilir’ci bir insan. Önerilerinizi dinleyen, zevkinize uygun bir şeyler bulan... Yani sırf bu insanlarla müzik sohbeti yapıp önerecekleri albümleri almak, dünyanın her yanından acayip sesleri barındıran ferah bir mekânda iyi vakit geçirmek için bile Opus 3A’ya uğranır. Kerim Selçuk anlattı.
CD’lerin satmadığı, insanların internetten müzik indirdiği dönemde ne cesaret müzik mağazası açtınız?
Herkes böyle düşünüyor da biz böyle düşünmüyoruz. Müzik mağazaları bir bir kapanırken yine de işini iyi yapan insanların her sektörde başarılı olacağına inanıyoruz. Biz de bu işi bildiğimizi ve iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Tabii ki ticari beklentimiz var. Bizim gibi düşünenler buradan keyifle alışveriş edecek ve geniş bir seçki bulacak. Sonuçta bu bir hayat tarzı; telefonla yemek sipariş edip evde de yiyebilirsiniz, güzel bir restorana gidip keyif alarak da. Bu kendine ve keyif aldığın şeye ayırdığın zamanla ilgili. Biz müzik dinleyen ve hâlâ CD almak isteyen insanların az olmadığını düşünüyoruz. Bu insanların gidebileceği yer yok. Burayı keşfedip çok mutlu olabilirler. Biz de hem mutlu hem de ticari beklentimizi yerine getirmiş oluruz. Müzik dinlemek kadar almak da keyiftir.
Büyük zincir mağazalarla nasıl baş ediyorsunuz?
Kimseyle yarışmak gibi bir derdimiz yok. Bildiğimiz ve sevdiğimiz işi, bildiğimiz ve sevdiğimiz şekilde yapıyoruz. Ticari beklentilerimiz tabii ki zincir mağazalardan farklı.
Sadece ticaret değil, müzik paylaşmanın verdiği keyif var bizde. Aramızdaki fark repertuvar, müzik bilgisi ve servis farkı.
Cihangir’i seçmeniz tesadüf mü?
Kesinlikle tesadüf. İstiklal Caddesi gibi kalabalık bir yerde açmak istemedik. Ama Cihangir tamamen denk geldi, başka bir yer de olabilirdi.
Satışlar nasıl?
Durgun tabii ama gelen ve alışveriş edenler çok memnun. Cihangir müşterisi “Yaşasın, sonunda kafeden başka bir şey açıldı” diyor.