Bir duş almak yataklara düşürebilir

ABD'li bilimciler buldu: Duş başlıkları solunum yolu hastalıklarına neden olan bakterilerin yuvası!

CHICAGO - Duş başlıklarının solunum yolu hastalıklarına yol açan bir bakterinin gelişimine ortam hazırlayabildiği ortaya çıktı. ABD’nin Colorado Üniversitesi’nden Norman Pace ve ekibi, vereme bağlı olmayan akciğer iltihaplanmalarındaki artışla duş yapmak arasında ilişki olabileceğini gösteren bazı araştırmaların sonuçlarından yola çıktı.
ABD’nin dokuz kentinde 50 duş başlığını inceleyen uzmanlar, bu duş başlıklarının üçte birinde büyük oranda ‘mikrobakteri mikobakterium avium’ belirledi. Hamilelerin, yaşlıların ve bir hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin risk grubunda olduğunu belirten uzmanlar, bakterinin yorgunluğa, kuru ve inatçı öksürüğe ve soluğun kesilmesine yol açabileceğini vurguladı.
Metal duş başlıklarının plastiklere göre daha az bakteri barındırabileceğine dikkati çeken araştırmacılardan Laura Baumgartner, bakteri bulaşma riskini azaltmak için duşun altına girmeden önce suyun bir dakika akıtılabileceği önerisinde bulunup sağlıklı kişilerin endişelenmemesi gerektiğini belirtti. Araştırma ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayımlandı. (aa)