Bir günde dört uçak kazası!

Bir günde dört uçak kazası!
Bir günde dört uçak kazası!

44 kişi taşıyan Ukraynalı Dneprovia Havayolları?na ait yolcu uçağı, inişten sonra ıslak pistte duramayıp dışarı çıktı. fotoğraflar: aa

Dün, dünyanın çeşitli yerlerindeki uçak kazalarında 16 kişi hayatını kaybetti. İstanbul'da bir uçak 'sabıkalı' pistten çıktı,?Endonezya'da yolcu uçağı acil iniş yaptı. Tokyo'da içinde iki kişi olan kargo uçağı düştü, ABD'de düşen tek motorlu uçakta ölen 14 kişininse yedisi çocuktu

İSTANBUL - Ukraynalı Dneprovia Havayolları’na ait yolcu uçağı, Atatürk Havalimanı’na indikten sonra duramadı, pistten çıktı. Kazada kimse yaralanmazken uçağın iniş takımları hasar gördü. ‘Sabıkalı’ olarak anılan 06/24 pistinde meydana gelen olay, 16. kaza olarak kayıtlara geçti.
Ukrayna’nın Donesk kentinden gelen Embraer 135 tipi yolcu uçağı dün sabah 09.45’te ıslak olan pistte inişten sonra duramadı. 44 yolcu ve mürettebatın olduğu uçak, ‘stop way’ olarak adlandırılan pist sonundaki sıkıştırılmış sert yüzeyi aşarak toprağa çıktı. Uçak, burun iniş takımı çamura saplanarak durabildi. Pistin Ataköy tarafında meydana gelen olaydan sonra çalışmalar nedeniyle pist hava trafiğine kapatılırken havalimanının ana pistlerindeki yoğun trafik nedeniyle rötar oluştu. 

Zeminden kaynaklanan çökme var
Atatürk Havalimanı’nın 06/24 pistinde, standartlardan kısa olması ve ortasındaki çökme nedeniyle bugüne kadar 16 uçak kazası oldu. Uzunluğu 2 bin 300, eni 60 metre olan pistin ortasında zeminden kaynaklanan bir çökme var. Yağışlı havalarda su birikmesi nedeniyle bu sahada frenleme mesafesi uzuyor. Bu çökme zeminden kaynaklandığı için birçok çalışmaya rağmen giderilemiyor.  Şimdiye kadar 16 kazanın meydana geldiği pistte son olarak 16 Kasım 2008’de Romen Tarom Havayolları’na ait bir uçak pistten çıkmıştı.
Çoğu kazada ölen, yaralanan yok ama 21 Ağustos 1996’da Mısır Havayolları‘na ait uçak pistten çıkıp tren yoluna birkaç metre kala durabilmişti. Karayolunda seyir halinde bir taksiye çarpan uçak alev almış, 19 yolcu yaralanmıştı. (Radikal) 

Kayak yapmaya giden çocuklardı
6-10 yaşlarında çocuklar taşıyan uçak mezarlığa düştü.

LOS ANGELES - ABD, Montana’da havaalanına inmeye çalışırken Butte yakınlarındaki bir mezarlığa düşen tek motorlu küçük uçakta yedisi çocuk 14 kişi hayatını kaybetti. Rocky Dağları’na kayak yapmak için giden ve yaşları 6’yla 10 arasında değişen çocukları taşıyan uçakta ilk belirlemelere göre 14 kişi hayatını kaybetti. ABD Federal Havacılık İdaresi, Kaliforniya eyaletindeki Orville Havaalanı’ndan Buzeman Havaalanı’na giden türbobrop tipi tek motorlu uçağın, Butte Havaalanı yakınlarında henüz bilinmeyen bir nedenle uçuş rotasını değiştirerek buraya yöneldiğini açıkladı. İnişe geçtiği sırada yaklaşık 150 metreden yere çakılan uçak alevler içinde kaldı. Kaza yerine ilk ulaşan çevre sakinleri, “Olay yerine gittiğimizde çok geçti, uçak alevler içindeydi ve yapacak bir şey yoktu” diyor. Uçağın kapasitesinin 9-10 kişi olduğu ancak kapasitesinden fazla yolcu taşıdığı konuşuluyor. Uçağın düşüş sebebi resmi makamlarca henüz açıklanmadı ancak pilotun, uçağın kontrolünü kaybetmiş olduğu da konuşulanlar arasında. (afp)

Kargo uçağında pilot ve yardımcısı
Tokyo’daki kazanın sebebi, ani çıkan fırtına olabilir.

TOKYO - Japonya’nın başkenti Tokyo’da meydana gelen uçak kazasında da can kaybı var. Tokyo’da bulunan Narita Havalaanı’nda uluslararası bir kargo şirketi olan FedEx’e ait uçak düştü, olayda iki kişi hayatını kaybetti. Amerikalı pilot ve pilot yardımcısının hayatını kaybettiği kazanın sebebi olarak aniden çıkmış olabileceği düşünülen bir fırtına gösteriliyor. Pilotun uçağın kontrolünü kaybetmesine sebep olan kuvvetli rüzgârın inişi güçleştirdiği ve uçağı sarsarak düşmesine sebep olduğu düşünülüyor. Narita Havaalanı’na indiği sırada yere çarpan uçak bir anda alevler içinde kaldı ve kurtarma ekiplerinin hızlı müdahalesine rağmen uçaktaki iki kişi kurtarılamadı.
MD-11 tipi uçağın, düzenli seferleri doğrultusunda Çin’in Guangzhou kentinden geldiği açıklandı. 54 yaşındaki pilot Kevin Kyle Mosley ve 49 yaşındaki yardımcı pilot Anthony Stephen Pino, havacılık konusunda deneyimli pilotlardı. Mosley, Oregon’da, Pino’ysa San Antonio, Teksas’ta yaşıyordu. FedEx, tüm dünyada olduğu gibi, Asya ülkelerinde de yoğun olarak faaliyet gösteren bir kargo şirketi. (ap)

Motor arızası pilota acil iniş yaptırdı

CAKARTA - Endonezya’da acil iniş yapmak zorunda kalan bir yolcu uçağındaysa can ya da mal kaybı yaşanmadı. Ülkenin başkenti Cakarta yakınlarında meydana gelen olayda bir yolcu uçağı, motorundaki arıza nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kaldı. Uçağın bağlı bulunduğu Sriwijaya Havayolları’nın sözcüsü Ruth Simatupang, 80 dakikalık bir uçuş için havalanan Boeing 737-200 tipi uçağın, kalkıştan kısa bir süre sonra ve henüz 2 bin feet (yaklaşık 600 metre) yükseklikteyken, motorunda beliren arıza nedeniyle, en yakındaki havaalanına inmek zorunda kaldığını açıkladı. Sözcü, uçaktaki 122 yolcunun durumunun iyi olduğunu, yolculardan ya da mürettebattan yaralanan olmadığını açıkladı.
Havalanı yetkilisi Indah Irwansyah da mürettebatın kendilerinden uçuş izni istediği sırada uçağın yükselmekte olduğunu söyledi. Endonezya, uçak kazalarıyla sık sık gündeme gelen bir ülke. (aa, ap)