Bir Hollandalı, dört hayat

Türkiye'de, yetersiz organ bağışı nedeniyle binlerce insan 'yaşam kuyruğu'nda beklerken, bir Hollandalı dört Türk'e can verdi.
Dalyan'da beyin kanaması sonucu yaşamsal fonksiyonlarını yitiren bilgisayar mühendisi 40 yaşındaki Wilhelm Jacobus'un organları dört kişiyi hayata döndürdü.
Haber: MURAT EĞİLMEZ / Arşivi

İZMİR - Türkiye'de, yetersiz organ bağışı nedeniyle binlerce insan 'yaşam kuyruğu'nda beklerken, bir Hollandalı dört Türk'e can verdi.
Dalyan'da beyin kanaması sonucu yaşamsal fonksiyonlarını yitiren bilgisayar mühendisi 40 yaşındaki Wilhelm Jacobus'un organları dört kişiyi hayata döndürdü.
Her yıl tatilini Muğla'nın turizm merkezlerinden Dalyan'da geçiren ve bu yaz bir de ev satın alan Jacobus, önceki gece balkonda fenalaştı. Kaldırıldığı Muğla Yücelen Hastanesi'nde beyin kanaması geçirdiği saptanan Jacobus tüm müdahalelere rağmen tedaviye yanıt vermedi. Yaşama umudu kalmadığını anlayan eşi, Jacobus'un organlarını bağışlayacağını açıkladı. Aynı anda da zamana karşı yaşanan bir hayat kurtarma operasyonu başladı. Hemen harekete geçen Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinden organ nakil merkezi uzmanları, Ege Ordu Komutanlığı'nın sağladığı helikopter desteğiyle Muğla'ya gitti.
Helikopterle operasyon
Aynı helikopterle İzmir'e getirilen organlardan karaciğer Ege Üniversitesi Hastanesi'nde 25 yaşındaki Haşim Ceylan'a takıldı. Jacobas'ın bir böbreği ve pankreası ise yine aynı üniversitede şeker hastası olan 37 yaşındaki İlknur Tuğlan'a nakledildi. Jacobus'ın kalbi ise Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan ameliyatla 19 yaşındaki çiftçi Salih Derelioğlu'na takıldı. Diğer böbrek SSK Bozyaka Hastanesi'nde 40 yaşındaki iki çocuk babası Ahmet Aktitiz'e nakledildi.
Sağlık durumları iyi
Doktorlar Jacobus'un organları takılan tüm hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı.
Hollandalı turistin eşi Wilma Jacobus, Türkiye hayranı eşinin organlarını bağışlarken, "Artık sonsuza kadar burada yaşayacak" dedi.