Bir kadın, bir erkek şart değil!

Üremek için artık bir erkeğe ya da kadına ihtiyaç kalmadı. Bilim insanları laboratuvarda kök hücreden sperm ve yumurta üretti. Artık kısır olanlar da kendi çocuğuna kavuşacak ama anne ve baba, çocuk yapma sürecinin dışında kalacak!

LONDRA - Bilim insanları laboratuvarda kök hücreden sperm ve yumurta üretti. Laboratuvarda geliştirilen yumurta ve spermle kısırlık tedavisinin önünü açılacak, anne-baba olma imkânı bulunmayanlar kendi biyolojik çocuklarına sahip olabilecek. Erkek sperm ve dişi yumurta hücrelerinin üretimiyle başlayan insan gelişiminin, şimdiye kadar sır olarak kalmış birçok noktası aydınlatılabilecek. Böylece genetik hastalıkların çocuğa geçiş süreci de daha iyi anlaşılır hale gelecek.
ABD hükümetinin bütçe desteğiyle yürütülen çalışma ayrıca menopoz dönemini geciktirecek ya da ortadan kaldıracak ‘mucize hap’ın üretimi için de yol gösterici. Stanford Üniversitesi’nden Dr. Renee Riejo Pera, “İnsanın normal ve anormal gelişiminin kökenlerine, tam kaynağına giderek ulaşmaya çalışıyoruz” diyor. İngiltere’deki Kent Üniversitesi’nden Darren Griffin de “Bu buluşun sağlayacağı olanaklar devasa boyutlarda. Genetik araştırmalardan çevre koşullarının hamileliğe etkisine kadar birçok konu artık araştırılabilecek” yorumunu yapıyor.
Bu gelişmeler etik tartışmaları ateşledi. Anne-babalığa farklı boyut getirecek teknikle çocuklar tamamen yapay yollardan dünyaya gelecek, ebeveyn çocuk yapma sürecinin dışında kalacak. Buluşun muhalifleri, hayatın yapıtaşına karışmanın yanlış olduğunu, bunun akrabalık bağlarını yok edeceğini savunuyor. 

Eşcinsel çiftlere de umut
Laboratuvarda elde edilen spermler yumurtaları döllemek için yeterli boyuta gelecek kadar geliştirildi. Yumurtalar, spermlere kıyasla daha erken bir evrede olsa da bugüne kadar yapay ortamda elde edilen en büyük boyuta ulaştırıldı. Ekip çalışmada embriyonlardan alınan kök hücreleri kullandı ama araştırmayı deri parçalarıyla tekrarlayarak sürdürmeyi umuyor. Çünkü deri hücreleriyle çalışmak, laboratuvarda gelişen sperm ya da yumurtaların insan vücudu tarafından reddedilmeyeceği anlamına da geliyor. Bilim, bu araştırmanın ileri seviyesinde kadın hücresinden sperm, erkek hücresinden yumurta üretme ihtimaline de olanak sağlıyor. Bu da eşcinsel çiftlerin kendi çocuklarına sahip olabilmesi demek. Ancak yapay sperm ve yumurtalar henüz kullanıma hazır değil. ABD’li araştırmacılar hâlâ çalışmalarını sürdürüyor. (The Daily Mail, aa)