Bir kervanın izinde ritmin yolculuğu

Bir kervanın izinde ritmin yolculuğu
Bir kervanın izinde ritmin yolculuğu
Yarkın Ritm Grubu, bu akşam (8 Mart) saat 20.00'de İş Sanat'ta vereceği 'Kervansaray Halkların Müzikleri ve Dansları' konserinde, Orta Asya'dan yola çıkan bir kervanın Doğu Avrupa'ya gelinceye kadar duyacağı farklı ezgileri sahneye taşıyacak. Fahrettin Yarkın'la grubu ve konseri konuştuk.

Yarkın Ritm Grubu’nun nasıl oluştuğunu anlatabilir misiniz?
Kardeşim Ferruh Yarkın’la beraber 1990 yılından itibaren ayrı ayrı Türk ritmleri ve ritm orkestrası çalışmaları yapıyorduk. Ferruh daha çok halk müziği ve halk oyunları ile klasik Türk müziği çalışmaları, ben de klasik Türk müziği ve dini müzik ile ilgileniyordum. 1994 yılında biz bu çalışmaları birleştirerek bir grup oluşturduk. Türkiye ’de bir ilk olarak RİTM GRUBU konseri yaptık. O dönem için son derece olağan dışı geldi müzik severlere. 1998’de ilk albümü Kalan Müzik’ten çıkardığımızda gerçek bir müzik depremi oldu. Arkasından Fahir Atakoğlu ve büyük senfonik orkestrayla yaptığımız konser ve CD, ‘Lirik Tarih’ konserleri, birçok açılış gösterileri ve Sezen Aksu, Haris Alexiou, Candan Erçetin, Erkan Oğur, Sertab Erener gibi popüler sanatçılarla da konserler, kendi projelerimiz ve bir çok yabancı grupla buluşmalar...

İcra ettiğiniz müziği biraz tanımlayabilir misiniz?
Güncel tabirle ‘world müzik’ denebilir. Dünyada Japonya denince akla Kodo, Brezilya denince Latin ritmleri, Hint denince tabla vs. geliyor. Bizim asıl amacımız ise Türkiye denince bu topraklardaki ritm aletleri zenginliğini dünyaya tanıtabilmekti. (Asma davuldan, parmak zile kadar). Tabi ki bu ritm aletlerinin kullanıldığı müzik çeşitliliği ile beraber.

İş Sanat’taki performanstan bahsedebilir misiniz? ‘Kervansaray Halkların Müzikleri ve Dansları’ oldukça geniş bir coğrafyayı kapsıyor.
Evet Kervansaray çok geniş bir proje ve oluşumu da uzun araştırmalardan sonra oldu. 1992 -1993 yıllarında, Çinli müzisyen Yo-Yo Ma’nın ‘İpek Yolu’ projesinin Anadolu ayağını oluşturmakta idi. Albümün ve konserin ilk parçası uzun araştırmalar sonunda bulabildiğimiz bir eserdir. Özelliğine gelince, Volga nehri kıyılarındaki ilk Türk köyünün bir türküsü olmasıdır. Projemiz Orta Asya’dan yola çıkan bir kervanın tüm Anadoluyu geçip orta Avrupa ’ya kadar gidişini ve karşılaştığı müzikler ve dansları içermekte. Yarkın Ensemble 14 müzisyen, 12 dansçı ve 2 semazenden oluşan 28 kişilik büyük bir grup. Bu topraklara ait müthiş zenginliği sunmak istiyoruz, tabi ki otantiğini hiç bozmadan.

Bu grubun kurucularından biri olarak siz ne tür müzikler dinliyorsunuz?
Hiç ayırım yapmam. İçinde iyi müzik ve iyi müzisyen olan her şeye açığım. Ancak son zamanlarda Barok müzik dinliyorum.

Müziğiniz derin bir hüzün barındırıyor. Siz hangi duygularla yaratıyorsunuz bu eserleri? Mesela ‘Kervansaray’ albümünüzü oluştururken hangi duygular, hangi fikirlerle yola çıktınız?
Hangi duygularla olduğunu ben de bilmiyorum ancak her şeyi olabildiğince saf haliyle sunmaya çalışıyoruz. Elbette CD’lerde aniden gelişen parçalar da oluyor. Ancak daha önceden çalışmaları yaparak oluşturduklarımız daha ağırlıklı. ‘Kervansaray’a gelince daha önce de bahsettim, bu bir yolculuk hikayesi, içersinde bir çok milletin ve azınlıkların müzik ve dansları var. Burada da her şeyin orjinali kullanılmaya gayret edilmiştir. Her yörenin kendine has şive ve dilleri dikkate alınarak orjini bozulmamıştır. Aslında günümüzde yapılmaya çalışılan toplum birliği çalışmasını biz 10 yıl önce yapmışız. Toplumların birbirine kaynaştırılmasına ve hiç bir etnik grubu ayırmadan aynı potada sunmaya çalıştık. Konserde Lazı, Kürdü, Sünnisi, Alevisi, Roman’ı, İstanbullusu, Rum’u, Ermenisi ve burada sayamadıklarımı aynı sahnede bulacaksınız.

Önümüzdeki günlerde sizi nerelerde dinleyebileceğiz? Albüm çalışmaları ya da farklımüzisyenlerle işbirlikleri olacak mı?
Bu yıl Çin’de Türk yılı. Yakında yapılacak büyük açılışta Pekin ve Şangay’da iki konser var öncelikle. Sonrasında yine farklı buluşmalar ve bu yıl içinde bir CD çalışması düşünüyoruz.

Yarkın Ritm Grubu’nun ‘Kervansaray Halklarının Müzikleri ve Dansları’ konseri 8 Mart Cuma saat 20.00’de İş Sanat’ta.