Bir kez daha kanıtlandı: 'İsa'nın kefeni' sahte...

Bir kez daha kanıtlandı: 'İsa'nın kefeni' sahte...
Bir kez daha kanıtlandı: 'İsa'nın kefeni' sahte...

?Orijinal? İsa?nın kefeniyle (solda) Garlaschelli?nin üretimi çok benzer.

ANKARA - ‘Torino kefeni’ veya ‘İsa’nın kefeni’ olarak bilinen, Hz İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra sarıldığı ve yüzünün şeklini taşıdığı iddia edilen keten kumaşın sahte olduğu bir kez daha ispatlandı.
İtalya’nın Pavia Üniversitesi’nden organik kimya profesörü Luigi Garlaschelli, Ortaçağ’da bulunan malzeme ve teknikler kullanarak Hz İsa’ya ait olduğu iddia edilen kumaşı ucuz malzemeler ve son derece basit bir yöntemle o günün koşullarıyla yeniden üretti.
Garlaschelli, yeniden ürettiği kefeni bir gönüllünün üzerine örttü ve asit izleri içeren bir pigmentle ovaladı. Yüz için de bir maske kullandı. Kumaş, bir fırında ısıtılarak yapay olarak eskitildi ve yıkandı. Bu işlem pigmenti çıkarırken, geriye kefendeki ize benzer yarım tonda bir görüntü kaldı. Ardından kefendekine benzer biçimde delikler, hafif yanık, kan ve su lekeleri eklendi. Garlaschelli, sunumunda, “Dünyanın en iyi laboratuvarlarında yapılan karbon tarihlemesine inanmayanlar, tabii ki bana da inanmayacaklar” dedi.

Hâlâ değerini koruyor
İlk kez 1350’lerde Fransa’da sergilenen kefen, 1578’de İtalya, Torino’daki San Giovanni Battista Katedrali’nde tutulmaya başlandı. 1988’de karbon-14 yaş belirleme testine tabi tutulan kefenin 700 yaşındaki keten bitkilerinden yapıldığı belirlendi. 1260-1390 arası bir tarihe ait olduğunun belirlenmesiyle gözden düşmesine rağmen kumaş dini çevrelerde değerini hâlâ koruyor ve çok ender olarak halka gösteriliyor. (aa)