Bir klonlama daha: Kuzu 'Oyalı'dan sonra buzağı 'Efe'

Bir klonlama daha: Kuzu 'Oyalı'dan sonra buzağı 'Efe'
Bir klonlama daha: Kuzu 'Oyalı'dan sonra buzağı 'Efe'

?Boz? ırkına mensup ?Efe? ilk klonlanmış Anadolu sığırı.

İSTANBUL - TÜBİTAK, İstanbul ve Uludağ üniversitelerinin yürüttüğü ‘Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması’ projesi kapsamında  Anadolu yerli sığırlarından biri olan ‘Boz’ ırkı klonlandı.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Başuzmanı Doç. Dr Sezen Arat, ilk klonlama çalışmalarının 2003’te başladığını belirtirken, amaçlarının “Yerli sığırların ileri tarihlerde yok olması halinde geriye getirilebilme şanslarının olup olmadığını anlayabilmek” diye anlattı. Arat, araların da ‘Boz’un da bulunduğu birkaç yerli ırk seçtiklerini, Boz’un daha çok Marmara ve Ege’de yarı vahşi ortamda yetiştiğini söyledi.
Dört yıl önce başlayan proje kapsamında, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki Boz boğasından alınan doku parçasından üretilen hücre, taşıyıcıya aktarılması sonucu klonlanan yavru buzağı, İÜ Veteriner Fakültesi Döllenme ve Suni Tohumlama Bölümü’nde dünyaya geldi.
Sezaryenle dünyaya gelen 25 kiloluk buzağıya ‘Efe’ adı verildi. Buzağının hayatta kalması bakımından doğumdan sonraki bir haftanın çok önemli olduğunun altını çizen Arat, taşıyıcı sığırın durumunun iyi olduğunu söyledi.
İstanbul Üniversitesi, Türkiye’de ilk kez koyun klonlamış, yavruya ‘Oyalı’ adı verilmişti. (Radikal)