Bir kulağı olmayan Taha sağlığına kavuşmak istiyor

Bir kulağı olmayan Taha sağlığına kavuşmak istiyor
Bir kulağı olmayan Taha sağlığına kavuşmak istiyor
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi'nde, sağ kulağı doğuştan kısmen bulunmayan ve beynindeki tümörden dolayı sağ gözbebeği diğerine göre büyük olan ilkokul 1'inci sınıf öğrencisi 6 yaşındaki Taha Gündeş, ameliyat olup sağlığına kavuşmak istiyor.

Yeni Mahalle’de oturan 3 çocuklu Rıdvan ve Emine Gündeş çiftinin ortanca çocuğu Taha, sağ kulağı kapalı, kepçesinin bir bölümü olmadan ve beynindeki kitleden dolayı sağ gözbebeği soldakine oranla daha büyük olarak dünyaya geldi. Ailesinin defalarca Adana, Ankara Gaziantep ve Kahramanmaraş’taki hastanelere tedaviye götürdüğü Taha Gündeş’in bulunduğu yaşta, kulağıyla ilgili Microtia ameliyatı olması gerekiyor. Ancak, Taha’nın kaporta ustası olan babası Rıdvan Gündeş, otomobilini satıp sonrasında bankadan kredi kullanarak oğlunun tedavi masraflarına harcadığı için Microtia ve göz ameliyatlarını yapacak parası bulunmuyor.

Şu anda işsiz olan ve kirada oturan Rıdvan Gündeş, 10 bin doğumda bir görülen oğlunun hastalığını atlatması için tedavi yaşının geçmemesi gerektiğini söyledi. Oğluna yardım edilmesini isteyen Gündeş, şöyle dedi: "Ben 3 çocuk babasıyım. Taha anneden doğma beyninde kitle var ve kulağı yok. Çocuğumuz için elimizden gelen her şeyi yaptım. Arabamı sattım, evimi sattım sonuç alamadık. 6 yaşında ameliyat olması gerektiğini söylediler. Şuan ben bir baba olarak görevimi yerine getiremiyorum. Çocuğumun ameliyat yaşı geçiyor. Kaportacıydım, ciğerlerimdeki rahatsızlıktan dolayı yaklaşık 3 yıldan beri işimi yapamıyorum. Son 5 aydan beri işsizim, iş bulamadım. Eski toplayarak geçimimi sağlıyorum. Çocuğum için borçlandım. Çocuğum okula adapte olamıyor. Arkadaşları dalga geçiyor. O da ağladığı zaman gözü daha da büyüyor. Kendim için değil, çocuğumun sağlığı için bir baba olarak yardım istiyorum. Devlet yetkililerimiz, hayırseverlerimiz bize yardımcı olursa seviniriz."

ANNE: GÖZLERİNİ GECE BANTLIYORUZ

Anne Emine Gündeş ise oğlunun uyurken gözünü kapatamadığı için kapaklarını bantla kapattığını anlatarak, "Kulağın okul çağındayken ameliyat edilmesi gerektiğini söylemişti doktorlar. Ama biz hala ameliyat yaptıramadık. Çocuğumuzun ameliyat olmasını istiyoruz. Ameliyatını yaptıramadık, okul çağı geldi. Okulda psikolojisi bozuluyor, derslerine çalışamıyor. Sürekli ağlıyor, gözbebeği büyüyor. Gece Taha’nın uyumasında problem yaşıyoruz. Ağlayarak uyuyor, kalkıp oturuyor. Ağladığında gözbebeği büyüyor. Göz kapağını tamamen kapatamadığı için gözbebeğinde kuruma oluyor. Biz kendimiz gözlerini gece bandajla kapatıyoruz. Bu da psikolojisini bozuyor. Okula gitmek istemediğini söylüyor" diye konuştu.

’DOKTOR OLUP HASTALARI İYİLEŞTİRECEĞİM’

Gözü büyük olduğu için arkadaşlarının okulda kendisiyle dalga geçtiğini söyleyen Taha da, tedavi olup sağlığına kavuşmak istediğini ifade ederek, "Ben ilkokula gidiyorum. Benim kulağım kapalı, herkes benimle dalga geçiyor. Ameliyat olmam gerek. Derslerime çalışamıyorum. Dalga geçiyorlar. Bir gözü küçük, bir gözü büyük diyorlar. Ben de utanıyorum. Büyüyünce doktor olacağım, hastaları iyileştireceğim. Kulağımın iyileşmesini istiyorum" diye konuştu.  (DHA)

MİKROTİA NEDİR?

Mikrotia, doğuştan kulak kepçesi küçüklüğü, şekil bozukluğu veya olmayışı olarak tanımlanıyor. Hastaların çoğunda tek taraflı olarak görülen rahatsızlık yaklaşık 10 bin doğumda bir izleniyor. Oluşma sebepleri arasında bazı enfeksiyonlar (rubella) ve bazı ilaçlar gösteriliyor.