Bir kutucuk vintage

Bir kutucuk vintage
Bir kutucuk vintage
Biri modayı Londra'da okulunda okumuş, diğeri reklamcı iki kız kardeşin Cihangir'de açtığı Matchbox, ikinci elle vintage arasındaki farkı bilene hitap ediyor
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elifturkolmez@gmail.com / Arşivi

Benzerleri Berlin Mitte’de ya da Paris St. Paul’de bulunabilecek türden bir butik. Cihangir Matara Sokak’ta açılalı çok olmadı. Kardeşi Verda ile birlikte sahibi oldukları Matchbox Vintage’ı, Saba Kuseyrioğlu anlattı.

Hikâyesi nedir Matchbox’ın?
Londra’da Istituto Marangoni’de ‘Fashion Brand Management’ mastırı yaptıktan sonra modaya tutkum daha da arttı. Londra’nın moda kokan havasının yanı sıra okulumun da bulunduğu ve çok vakit geçirdiğim Bricklane’deki vintage butikler, o sokağın ruhu böyle bir işe girişmeye itti beni. Zamanında dergi ve kampanya çekimlerinde edindiğim styling deneyimimin de bu işle alakalı olduğunu düşünüyorum. Kız kardeşim Verda ise yıllardır reklam sektöründe. Onun yaratıcı iş tecrübesini artık özel işinde kullanmak istemesiyle de açtık burayı. Modaya, görselliğe ve geçmişe olan merakımız, bu merakı başkalarıyla paylaşmak istememiz sonunda Matchbox’ın doğmasına neden oldu.

Türkiye’de vintage’ın değeri ne?
Burada halen ikinci el kıyafetle vintage karıştırılıyor. Vintage kıyafetler, kullanılmış ve zamanı geçmiş olarak algılanıyor. Oysa bir kıyafetin vintage olması için illa kullanılmış olmasına gerek yok, her kullanılmış eski kıyafet de vintage değil. Olması için belli bir dönemin özelliğini, tasarımını, ruhunu taşıması gerekiyor. Bir de biz tekdüzelikten yanayız. Cesaretle giyilebilecek bir kıyafet yerine alışılagelmiş, yadırganmayacak, kabul görmüş popüler parçaları kullanmayı seçiyoruz. Ama son birkaç yılda vintage’ın gerçek değeri anlaşılmaya başlandı. Kendi tarzını yaratmak isteyenlerin sayısı arttı. 

Sizden kim alışveriş ediyor?
Farklı olmayı seven kişiler. Üniversite öğrencileri ve sanatçılar en çok gelenler. Modayı yaşam biçimi haline getirmiş, yemek kültürüne ilgi duyan, sanatı takip eden, seyahat etmeyi seven, entelektüel insanlar bizi çok seviyor.

Ürünler nerelerden?
Çoğu Londra’dan tek tek seçiliyor. Paris ve Amerika’dan da parçalar var. Yakında Berlin ziyaretlerimiz de başlayacak.

Hikâyesi olan parçalar var mı?
Evet, anneannemin nikâhında taktığı şapka var mesela. O çok özel.

Yurtdışında ya da Türkiye’de beğendiğiniz vintage butikler var mı?
Londra’da ünlülerin uğrak durağı olan ‘One of a Kind’ favori butiğim. Onun dışında yine Londra’ya gittiğimde Rokit’i ve Beyond Retro’yu ziyaret etmeden duramam.

Fiyatlar nasıl?
Elbiseler genellikle 100-150 TL. Aksesuvarlar 50 ile 100, abiyeler 200’le 400 arasında değişiyor. Abiye ve kostüm amaçlı kıyafetlerde ve gelinliklerde kiralama da yapıyoruz.


    ETİKETLER:

    Cihangir