Bir milyon İngiliz çocuğa 'hayal gücü çipi'!

Bir milyon İngiliz çocuğa 'hayal gücü çipi'!
Bir milyon İngiliz çocuğa 'hayal gücü çipi'!
İngiltere'de 11 yaşındaki bir milyon çocuğa dağıtılacak mikro çip, çocukların kendi tasarımlarını yapmasının kapısını aralayacak. Çocuklar bu çipi kullanarak müzik aleti de yapabilecek dijital skor tahtası da...

İngiltere ’deki çocukların hayatları kısa bir süre sonra bir hayli değişecek. Yaratıcı endüstrilerin beşiği sayılan ülkede, geleceğin dünyasına doğru yaratıcılık ve teknoloji kullanarak çıkılan yolculuğa çocuklardan başlanıyor. Kolektif bir çalışa grubu olan 'Technology Will Save Us' (Bizi Teknoloji Kurtaracak) tarafından bir eğitim girişimi olarak piyasaya sürülecek. Ülke genelindeki okullarda okuyan 11 yaşındaki çocuklara dağıtılacak olan 1 milyon BBC Micro Bit cihaz sayesinde çocuklar yaratıcılıklarının sınırlarını zorlayarak, hayal ettikleri objeleri hayata geçirmeyi deneyecek.
Kredi kartı ile aynı boyutlarda olan BBC Micro cihaz sayesinde çocuklar, ilgi alanlarına göre bitkilerdeki nem seviyelerini öğrenmek, basket potası için dijital skor tahtası yapmak, yeni bir müzik aleti tasarlamak gibi geniş bir yelpazede keşfe çıkabilecekler. Esas olarak programlanabilir LED matrix düzeneğine sahip olan cihaza, Bluetooth bağlantısı sayesinde telefon veya tabletler üzerinden erişmek mümkün. Ayrıca üzerindeki giriş-çıkış noktaları kullanılarak çeşitli teknolojik cihazlarla da bağlanabiliyor.
BBC Micro aslında çok yeni bir teknoloji değil ancak kendi alanında yaşanan hızlı gelişmelere cevap verecek şekilde güncellenmiş. ‘80’lerde yalnızca programlama öğretmek amacıyla tasarlanmış olan cihaz, şu anda bu programlamanın yanı sıra diğer cihazlar ve teknolojilerle kurabildiği bağlantı sayesinde çok daha etkileşimli bir yaratıcı deneyim imkânı sunuyor.

TEKNOLOJİ DÜNYASINA GİRİŞ 
Proje kapsamında BBC, ARM (mikroçip), Microsoft ve Samsung ile işbirliği gerçekleştiren Technology Will Save Us’ın kurucusu ve CEO’su Bethany Koby, tasarım ve mimarlık alanlarındaki haber portalı Dezeen’e verdiği röportajda, konuyla ilgili motivasyonlarını, okullarda verilen Bilgi ve İletişim Teknolojileri (Information and Communication Technology) dersinin, teknolojiden uzak içeriğine bağlıyor. Koby’nin ifadesiyle, bu proje sayesinde çocuklar teknoloji dünyasının aslında, sensörler, programlama, tasarım, buluş, problem çözme ve en önemlisi bir şeyleri kendilerinin deneyimlemesi üzerine kurulu olduğu gerçeğini keşfedecekler. 

Yaratıcı endüstrilerin ekonomide kendine bulduğu yer, destek gören girişimcilik ruhu ve tasarımın dönüştürücü gücü adına önemli ölçüde öncü bir konuma sahip olan İngiltere’nin, tüm bunlara rağmen bu gelişmelerin beşiği olması ise, tasarım alanında neden hala en çok takip edilen ülke oldukları sorusuna verilebilecek önemli bir cevap niteliğinde.

Derleyen: Bahar Türkay