Bir resme baktım Erol'a âşık oldum

Bir resme baktım Erol'a âşık oldum
Bir resme baktım Erol'a âşık oldum

Haldun Dostoğlu’nun bizi Salacak’ta bıraktığı yerden devam edelim… Çünkü İlona Akyavaş bizi evinde bekliyor. Karşıda denizin içinden çıkmış gibi eski İstanbul silueti… İçerde biraz telaş, biraz hüzün…
Yanında büyük kızları Mirgün, aradan geçen 14 yıla rağmen hâlâ eve yerleşmeye çalışıyorlar. “Erol, Ayasofya’nın arkasında yükselen gökdelenleri görseydi kahrolurdu” diyor ilk.
Onu İstanbul’la tanıştıran adamla yolu Amerika’da kesişiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ailesiyle göçmen olarak yerleşiyor, konservatuvara gidiyor… “1955 yılında, bir sergide diğerlerinden farklı, abstre bir resmin önünde oturdum ve bu resmi kim yaptı diye düşündüm. Sonra bir yabancı öğrenciler buluşmasında tanıştık ve baktığım resmi onun yaptığını öğrendim, o resimle âşık oldum Erol’a…” Beraber 44 yıl geçirmelerine vesile olan o resim şimdi nerede acaba? Bir ah çekiyor, “Yerini her zaman biliyordum, hâlâ aynı kişide. Erol’un askerliğini erteleyip duruyorduk, dönmek zorundaydık Amerika’dan. Kontrplak üzerine büyük bir resim, getirmemiz imkânsız, daha birçok resimle beraber oradaki arkadaşlara vermiştik. Bu sergide yer alması için uğraşıldı ama yetiştiremediler.”
En zor zamanları 80’lerin başları... Biraz İlona Hanım’ın yaptığı tebrik kartlarından para geliyor, tek tük Erol Bey’in resmi satılıyor…
Sonra ne oluyor da Akyavaş’ın kıymeti biliniyor? “Zaten 80’lerin sonunda Erol’un resimleri satmaya başlamıştı. Vefatından sonra sağdan soldan resimler yer aldı müzayedelerde. Resimleri çar çur etmek istemedim, hep bir müze için bekliyordum, ancak ‘Mavi Senfoni’den sonra ben de çıkardım. Şimdi bir de bu sergi. Görüyorsunuz, hâlâ onunla uğraşıyorum.”
Salacak’taki evde tek eksik
Erol Akyavaş değil maalesef. “Erol’la evlilik yıldönümümüzü
bu evde kutlamak istemiştik, kısmet olmadı. Şimdi de tam bu sergiye hazırlanırken küçük
kızım Nazan’ı kaybettik…”

Rekorlarla Akyavaş

Kabe:
2 mİlyon 900 bİn TL (2013)
En-el Hak:
2 mİlyon 700 BİN TL (2012)
Kuşatma:
2 mİlyon 100 BİN TL (2010)