Bir rüyaları var: Uçmak!

Bir rüyaları var: Uçmak!
Bir rüyaları var: Uçmak!

Pilot Alpbuğra Bahadır Gültekin i (sağda), Serkan Ocak (solda), Kürşad Bayhan (ortada) ve Eda Utku denize itecek.

El yapımı maket uçakların denize doğru süzüleceği 'Red Bull Uçuş Günü' yarın. Yarışmada Radikal ekibi Martin Lüfer King adıyla yer alıyor.
Haber: LEVENT KORKMAZ / Arşivi

Yarın İstanbul semalarına iyi bakın. Şiddetli lodosun etkisine kapılarak rotasından çıkmış dev bir balık, kocaman bir uğurböceği veya ağzından alevler fışkıran bir ejderha görebilirsiniz. Zira bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ‘Red Bull Uçuş Günü İstanbul’ için son hazırlıklar tamamlandı. Kendi elleriyle hazırladıkları uçaklarla denize doğru süzülmeye hazırlanan 30’dan fazla ekip de Caddebostan sahilinde yerini aldı.
Eh, ayıptır söylemesi yarın havalanacak (ve sonra denizle buluşacak) takımlardan biri de Radikal ailesinden: ‘Martin Lüfer King’. Radikal çevre muhabiri Serkan Ocak, Radikal Hayat muhabiri Alpbuğra Bahadır Gültekin, Radikal Blog editörü Eda Utku ve Zaman gazetesinden Kürşad Bayhan’ın yer aldığı takımın konsepti ise ismiyle müsemma pek manalı: Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan lüferler. İsmiyle olduğu kadar cismiyle de Greenpeace’in ‘Seninki Kaç Santim’ kampanyasına gönderme yapan Martin Lüfer King’in bir rüyası var: En uzak mesafeye uçabilmek. Ancak uçuş öncesi sergileyecekleri şovla da jüriyi tavlamak niyetindeler tabii.

‘Lüfer yok olmasın!’

Ne var ki, yarış öncesi hazırlık kısmı pek meşakkatli geçmiş. Başta Serkan Ocak’ın emekleri olmak üzere, spor şefi Uğur Vardan ve spor editörü Burak Kuru’nun yardımları, çizimiyle uçağa şekil veren Ümit Atalay’ın tasarımı, Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık’ın katkıları ve tabii ki Radikal ailesinin destekleri ile Martin Lüfer King ete kemiğe bürünmüş. İşin teknik boyutu ise İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünden Fatih Rasim Bahar’a emanet edilmiş. Ve sonunda, birkaç haftalık atölye çalışmasının ardından, kanatlanmaya hazır dev bir lüfer ortaya çıkmış.
Her ne kadar birincil hedef bu ‘rüyayı’ gerçekleştirmek olsa da, her centilmen yarışmacı gibi takım üyeleri de eninde sonunda eğlenileceğini vurguluyor. Ne var ki bu büyük gün öncesi cevabı merak edilen tek bir soru var: Tüm bu uğraşların ardından ‘Martin Lüfer King’ kuş gibi mi uçacak, yoksa taş gibi mi düşecek? İşte orasını yarın göreceğiz.
Red Bull Uçuş Günü, yarın saat 11.00 – 17.00 arasında Caddebostan sahilinde…