Bir rüyaydı geldi geçti...

Anne Bancroft The Miracle Worker ile Oscar'a aday gösterildi.

Anne Bancroft
1963 'en iyi aktris'; The Miracle Worker
Anne Bancroft The Miracle Worker ile Oscar'a aday gösterildi. Ödül törenine katılmayan Bancroft'un yerine Joan Crawford heykelciği kabul etti. Bancroft, nişanlısı Mel Brooks'la birlikte Oscar törenini televizyondan izledi. Heykelciğini ise ancak bir ay sonra ellerine alabildi. Ödülü alırken bir gazetecinin "Bu ödülü hak ettiğinizi düşünüyor musunuz" şeklindeki sorusuna Bancroft'un verdiği yanıt çok konuşuldu: "Eğer bu herkesten daha iyi olduğum anlamına geliryorsa cevabım evet!"
Sophia Loren
1962 'en iyi aktris'; Two Women
"İtalyanca bir filmde İtalyan bir oyuncu olarak Two Women / İki Kadın'ın yarışmaya girmesine çok şaşırdım. Eğer Oscar'ı bana verirlerse, oracıkta herkesin gözü önünde bayılacağımı düşündüm. O yüzden Roma'da kalmayı tercih ettim". Oscar töreninden iki hafta sonra filmin yapımcılarından Joseph E. Levine, elinde heykelcik Sophia Loren'in kapısını çaldı. Loren o özel gün için mor ve sarıların hakim olduğu bir Dior kostümü giymişti. "Şampanya içip Amerika'nın şerefine kadeh kaldırdık." Loren'in Oscar'ı Cenova'daki evinde sergileniyor. Güzel Sophia 1991 yılında 'ömür boyu başarı' için ikinci bir Oscar'ı da kucakladı ama ona göre, "İlk Oscar'ım her şeyden önemli."
Joan Crawford
Hollywood'un en heybetli ikonlarından Joan Crawford, Oscar töreninden hemen önce
'titreme nöbeti'ne tutuldu ve tören gecesi yatağına saklanıp teselliyi peş peşe kafaya diktiği kokteyllerde aradı. Ödülü Joan Crawford'un yerine Mildred Pierce'in yönetmeni Michael Curtiz kabul etti. Curtiz törenden hemen sonra Oscar'ını vermek üzere Crawford'un evinin yolunu tuttu. Bu arada
'iyileşen' Crawford gazetecilere poz veriyordu: "Göz yaşlarım adıma konuşuyor. Bu hayatımın en önemli anı."
Marcia Gay Harden
2001 'en iyi yardımcı kadın oyuncu'; Pollock
"Tabii ki ertesi gün çok geç kalktık. Kızım odaya girer girmez Oscar'ı görüp onunla konuşmaya başladı. Ardından Oscar'ın uykusu olduğunu söyleyerek onu kaptı ve yatağa yatırdı. Babam veya kocam, herhangi biri odaya girip Oscar'ı yataktan çıkarmaya çalıştığında ise ağlamaya başlıyor ve "Onun uykusu var, uykusu" var diye bağırıyordu."
Hilary Swank
2000 'en iyi kadın oyuncu', Boys Don't Cry / Erkekler Ağlamaz
"Kocanızı unutmanın ihtimali nedir? Orada yukarıdayken bir şeyler söylemek pek kolay olmuyor. Sanki kendimi ve bütün olup bitenleri yukarıdan izliyor gibiydim. Bir şeyler söyleyebildiğime inanamıyorum. Ama inanın bana, ona onu ne kadar çok sevdiğimi söyledim ve tabii ki de teşekkürlerimi sundum."
Faye Dunaway
1977 'en iyi kadın oyuncu'; Network / Şebeke
1970'lerin ortalarında Faye Dunaway, hem sinema hem de televizyondaki performansıyla dikkat çekiyordu. 1967 yılında Bonnie ve Clyde'la, 1974 yılında da Roman Polanski imzasını taşıyan Chinatown / Çin Mahallesi filmiyle 'en iyi kadın oyuncu' Oscar'ına aday gösterilmişti. Ama onu Oscar'lı oyuncular mertebesine yükselten Şebeke oldu. (Akademi'nin Dunaway'e Şebeke'de bir bakıma kendi kendini tiye alma yürekliliğini gösterdiği için ödül verdiği yaygın bir kanı.) Ne var ki kendinden emin ve hırslı Dunaway, "ve Oscar Faye Dunaway'e gidiyor" cümlesi salonda yankılanıp sahneye çıktığında kendisinden hiç beklenmedik bir şekilde birkaç saniye suskun kaldı. Sonra eliyle şöyle bir saçlarını düzeltip teşekkürlerini sıraladı; en sonunda da makyajcısına ve kuaförüne teşekkür etmeyi ihmal etmedi! İşte Faye Dunaway!