Bir saatte dolgun dudaklar

Dudaklarının inceliğinden ya da şeklinden şikâyetçi olanlar soluğu 'dolgu yöntemi'nde alıyor. Dudak dolgunlaştırma işleminin kalıcılığı altı ay-bir yıl


ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENKDolgun dudaklar, çekici bir yüzün olmazsa olmazlarından... Doğuştan dudakları ince, biçimsiz olanlara ya da zamanla incelip dolgunluğunu yitiren dudaklara küçük işlemlerle kalıcı çözümler üretilebiliyor. İşte en etkili yöntemler. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Arıncı dudak dolgunlaştırma yöntemlerini anlattı.

Hangi tip dudakların estetik müdahaleye ihtiyacı var?
Estetiğe gereksinimi olan dudak tiplerini kabaca beş grupta toplayabiliriz. İlk grupta hem alt hem de üst dudağı ince, zayıf ve düz bir yapıda olan kişiler var. Bu tip dudaklar, kalıtımsal özelliklere bağlı olabiliyor. Ayrıca yaşlanma ve sigara tiryakiliğinin etkileri sonucunda da alt ve üst dudakta incelme görülebiliyor. İkinci grupta, sadece üst dudağı zayıf olan kişiler yer alıyor. En sık karşılaşılan grup bu. Dudaklarda zaman içinde hacim kaybı, önce üst dudaklardan başlıyor. Bu da dudaklar arasında orantısızlığa yol açarak yüzün yaşlı bir görünüme bürünmesine yol açıyor. İyi haber, bu kişilerde sadece üst dudağa yönelik dolgunlaştırma ile problem gideriliyor.
Üçüncü grupta alt dudakta hacim kaybı olanlar var. Bu oldukça nadir görülen bir dudak problemi. Bir başka grup, alt veya üst dudakta, yatay düzlemde eşitsizliğin olduğu kişileri kapsıyor. Beşinci grupta, gerek doğal sebeplerle gerekse geçirilmiş dolgunlaştırma işlemlerine bağlı, fazlaca şişmiş, patlak, ‘balık ağzı’ görünümlü dudaklar yer alıyor. Bunlarda doğal görünümü sağlamak adına küçültme işlemleri ya da daha önce yerleştirilmiş olan protezlerin çıkartılmasına yönelik girişimler faydalı olabiliyor.

Dudak dolgunlaştırma yolları neler?
Bu yöntemleri kalıcı ya da geçici olarak iki şekilde sınıflandırabiliriz. Protezler kalıcı, enjeksiyon formları da geçicidir. Kalıcı yöntemler arasında slikon ve gortex gibi maddeler yer alıyor. Ancak vücutta emilimi mümkün olmadığı için kalıcı yöntemler giderek terk ediliyor. Bunlar yerini, dudakta belli süreyle büyütme sağlayan, vücutla uyumlu ve zaman içinde hiçbir işlev bozukluğu bırakmayan, emilebilen malzemelere bıraktı. Emilebilen malzemeler enjeksiyonla dudağa zerk edilir. Herhangi bir cerrahi işleme gerek duymaksızın rahatlıkla uygulanabilir.

Enjeksiyon yöntemiyle ne tür malzemeler dudağa veriliyor?
Bu malzemeler arasında hyalüronik asid (Restylane, Perlane) ve kolajen türevleri (Collagen, Cosmoderm) yer alıyor. Uygulaması son derece kolay ve ucuz olduğu için sık tercih ediliyor. Kalıcılıkları altı aydan bir buçuk yıla kadar değişiyor. Aslında geçici sürelerle etkinlik göstermeleri bir dezavantaj gibi görülüyor. Ama istenmeyen sonuçların geri dönüşümlü olabilmesi nedeniyle kadınlar bu uygulamaya sık başvuruyor. Bu ürünlerin tıbbı güvenirliliği kanıtlanmıştır. Deneyimli birçok estetik cerrah tarafından çok sık tercih ediliyor. Hyalüronik asit içeren ürünlerin en büyük avantajı uzun süreler kalıcı olmaları ve dudaklarda doğal bir görünüm sağlamalarıdır. Jel şeklinde olan bu ürünlerin esas maddesi vücutta bulunan hyalüronik asittir. Bu tür enjeksiyon deriyi kabartarak yüz çizgilerini azaltıyor, dudakları dolgunlaştırarak onlara doğal ve seksi bir görünüm veriyor.

Dudak dolgunlaştırma işlemi kimlere yapılamaz?
İşlem öncesi altı aylık süre zarfında isotretinoin denilen ilaçlarla tedavi görmüş olanlar. Çünkü bu ilaç ciltte iz kalma riskini artırır. İşlemden yararlanamayacak diğer kişileri şöyle sıralayabiliriz: Kolajen ve bağ dokusu hastalığı olanlar, şeker hastalığı gibi sistemik rahatsızlığa sahip olanlar, pıhtılaşma bozukluğu olanlar, ağız hijyeni ileri derecede bozuk, diş apsesi olanlar ve ağız çevresinde uçuk olanlar.

Genel anestezi gerekli mi?
Seçilen yönteme göre değişmekle birlikte, dudak dolgunlaştırma işlemi sıklıkla lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Dudakta belirli bölgelere yapılan lokal anestezik maddeler ve sürülen kremler dudak duyarsızlığı sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra lokal buz uygulamaları, hem bölgedeki damarları büzerek işlem sırasında morluk ve kanama riskini azaltıyor, hem de bölgeyi hissizleştirerek ağrıyı ortadan kaldırıyor.

İşlem ne kadar sürüyor?
30 dakika ile bir saat arasında sürüyor.

Normal hayata ne zaman dönülebilir?
İşlem sonrası klinikte veya hastanede kalmak gerekmez. Ancak erken dönemde dudakların bir miktar şiş ve hassas olması normaldir. Özellikle anestezinin etkisi geçene kadar yiyip içmekte ve hatta tükürüğünüzü kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Yine erken dönemde özellikle basınç uygulandığı takdirde çok hafif bir ağrı olabilir. Zamanla şişlik ve olası morluklar gerileyecek, dudaklarınız istenilen hacme ulaşacaktır.

Dudak dolgunlaştırma işleminin riskleri neler?
Eski yöntemlerin kullanıldığı dönemlerde, kullanılan malzemenin zamanla yer değiştirmesi, dışarı çıkması, pütürlü ve asimetrik bir his yaratması gibi riskleri vardı. Bugün kullanılan vücutla uyumlu malzemelerle bu sorunlar ortadan kalktı.

Dudak dolgunlaştırma sonrası dudaklarda kalıcı bir his kaybı olabilir mi? Ya da öpüşme esnasında, dudaktaki bu madde hissedililir mi?
Dudak dolgunlaştırma işlemi sonrası erken dönemde hafif bir his kaybı olabilir. Ama doğru bir uygulama yapıldıysa kalıcı bir hissizlik söz konusu değildir. Yine öpüşme ya da yemek yeme sırasında, dudaktaki malzemenin kişinin kendisi ya da partneri tarafından ayırt edilebilmesi olasılığı yok gibidir.

İşlem tekrarlanabilir mi?
İhtiyaca göre belirli periyotlarda tekrarlanabilir. Dolgu maddesi, genellikle vücut tarafından bir yıl içinde veya daha geç dönemde yok edildiği için işlemin bir yıl sonunda tekrarlanması gerekebilir. Bir yıllık periyotlarla yapıldığı takdirde ilk uygulamadan itibaren giderek daha az sayıda işleme ihtiyaç duyuluyor.

Hastalara maliyeti nedir?
Yaklaşık 1000 TL civarında.

Dudak estetiğinde başarı kriteri nedir?
Günümüzde iyi bir dudak doldurma operasyonunun gerçek sırrı, tek başına dudakları değil yüzün bir parçası olarak ağız bölgesini de ele almaktır. Yaşlanma sürecindeki kadınların birçoğu ağız şekillerini yenilemek ister. Bu işlem dudakla birlikte ağız çevresinde oluşan mimik çizgilerde de düzeltmeler yapılmasını gerektirir. Kişiye en uygun yöntemin seçilmesi de çok önemli. Doğal anatomik yapı detaylı bir değerlendirilmeden geçmeli, ayrıca özellikle kişisel tercih ve istekler çok iyi anlaşılmalı.