Bir 'sakin kent' de Kuzey Kıbrıs'tan!

Bir 'sakin kent' de Kuzey Kıbrıs'tan!
Bir 'sakin kent' de Kuzey Kıbrıs'tan!
KKTC'nin İskele ilçesine bağlı Yeniboğaziçi Belediyesi, Kıbrıs'ın ilk cittaslowu ünvanıyla beraber, cittaslow başkent ünvanını da kazandı. Bundan sonra Kıbrıs'ta cittaslow olmak için başvuracak yerleşim birimleri, Yeniboğaziçi'nin de onayından geçecek.

KKTC'nin İskele ilçesine bağlı Yeniboğaziçi Belediyesi, Kıbrıs’ın ilk cittaslowu ünvanıyla beraber, cittaslow başkent ünvanını da kazandı. Bundan sonra Kıbrıs’ta cittaslow olmak için başvuracak yerleşim birimleri, Yeniboğaziçi’nin de onayından geçecek.

Yeniboğaziçi Belediyesi’ne, Uluslararası Cittaslow (sakin/yavaş şehirler) Birliği’nin İtalya’da yapılan koordinasyon kurulu toplantısında sertifika verildi. Dünyadaki 183 “cittaslow”dan biri ünvanını kazanması, Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası alandaki önemli bir başarısı oldu.

İçinde sekiz köyü barındıran Yeniboğaziçi Belediyesi, Kıbrıs’ın ilk cittaslowu ünvanıyla beraber, cittaslow başkent ünvanını da kazandı. Bundan sonra Kıbrıs’ta cittaslow olmak için başvuracak yerleşim birimleri, Yeniboğaziçi’nin de onayından geçecek.

Doğal bir yaşam tarzı ve yerel bir kalkınma modeli olan Cittaslow olmak için bir buçuk yıldır sürdürülen çalışmalardan olumlu sonuç alan Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Cemal Biren, tanınmamış bir ülkenin belediyesi olarak sağladıkları başarının çok önemli olduğuna işaret ederek bundan gurur duyduklarını söyledi.

Biren, esas işlerinin bundan sonra başlayacağını belirterek, bir yaşam biçimi olan Cittaslowu büyük oranda hayata geçirebilmek, belde halkına daha sağlıklı ve iyi bir yaşam ortamı sunmak için çalışacaklarını ifade etti.

TUNÇ SOYER CITTASLOW BAŞKAN YARDIMCISI

Öte yandan Yeniboğaziçi’nin Cittaslow olmasına büyük katkıları bulunan İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yeniboğaziçi’ne Cittaslow sertifikası verilen İtalya’nın Cittaslow ünvanlı Brisighella kasabasında yapılan Uluslararası Cittaslow Koordinasyon Kurulu toplantısında Birlik Başkanı Gian Luca Marconi’nin önerisiyle oybirliğiyle Başkan Yardımcısı görevine seçildi.