Bir 'Serap' gördüm galiba!

Bir 'Serap' gördüm galiba!
Bir 'Serap' gördüm galiba!

Serkan Özkaya'nın New York'taki sergisi dün gece açıldı.

Güncel sanatçı Serkan Özkaya'nın 'Serap' adlı video yerleştirmesi, Postmasters'ın New York'ta inşaatı devam eden yeni sergileme mekânı Tribeca'da sergileniyor.

Postmasters, New York ’taki yeni sergileme mekânı Tribeca’nın ön açılışını Serkan Özkaya’nın ‘Mirage’ (Serap) adlı video yerleştirmesiyle yapıyor. Henüz mekân içerisindeki galerilerin ve ofislerin inşasının tamamlanmadığı Tribeca, ziyaretçiler için inşası süren, engin bir alan sunuyor. Bir uçak gölgesinin belli aralıklarla sergi mekânı içerisinde gezindiği, Özkaya’nın ‘Mirage’ (Serap) adlı video yerleştirmesi, uçak kazaları, bombalamalar ve savaşlar gibi felaketleri akla getiriyor. Gölgenin önemli bir parçasını teşkil ettiği yerleştirmede, bir ölçüde Salman Rüşdi’nin çocuk kitabı ‘Harun ve Hikayeler Denizi’nden (Haroun and the Sea of Stories, 1990) esinlenilmiş.
Radikal okurlarının ‘el yazısı Radikal’ işinden hatırlayacağı Serkan Özkaya, ağırlıklı olarak temellük (kendine mal etmek) ve yeniden üretim gibi konularla ilgili yapıtlar üretiyor. Özkayan’nın strafordan yaptığı dev ‘Davut’ heykeli, İstanbul Bienali kapsamında Şişhane’deki kaidesine yerleştirilirken düşüp parçalanmıştı.