Bir sevgili iki arkadaşa bedel!

Bir sevgili iki arkadaşa bedel!
Bir sevgili iki arkadaşa bedel!
Yapılan bir araştırmaya göre aşık olmak, iki yakın arkadaşın kaybedilmesine yol açıyor.


ANKARA - Yeni bir yakın ilişkinin arkadaşlar için zaman ayırmayı güçleştirdiği herkesçe biliniyordu ancak şimdi bilim, rakamlarla bunun doğruluğunu kanıtladı.

Oxford Üniversitesi bilimadamları, çekirdek arkadaş çevresi ve kişinin hayatına yeni bir aşk girdiğinde bu çevrenin nasıl değiştiği konusunu araştırdı.

Araştırmada, çekirdek çevrenin sayısının, aşk devreye girdiğinde 2 kişi azaldığı belirlendi.

Evrimsel Antropoloji uzmanı Robin Dunbar, ortalama çekirdek arkadaş çevresinin 5 kişiden oluştuğunu, yeni bir aşık devreye girdiğinde bu sayının iki kişi eksildiğini söyledi.

Sosyal ağları ve bunların büyüklüğüyle bileşimini araştıran Prof. Durban’ın ekibi, araştırmayı 18 yaş ve üzerindeki 540 kişi üzerinde yaptı.

Araştırma, yeni sevgiliye yer açmak için yakın çevrenin küçüldüğü, genelde bir aile üyesiyle bir arkadaşın dışarıda bırakıldığı yönündeki yaygın görüşü de teyit etmiş oldu.


  ETİKETLER:

  Ankara

  http://www.radikal.com.tr/101923510192351

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İlginç bizde dövüşeni ayırmazlar,sevişeni ayırırlar - pekmez_2042

  Bizim ülkemizde "sevgi/aşk"söz konusu ise kopmalar suçlamalar didiklemeler daha çoktur. Üstelik bu aşk ve sevginin yeşerebileceği eşit koşullar da yoktur. Ve kopmalar suçlamalar çok olur. Söz konusu dövüş/şiddet ise bir "onaylama kabul etme hoş görme hali mevcuttur. kadınların birey olma yolları kapatıldığı sürece "arkadaşlıkların yükseltiği zemin" hep proplemli olacaktır.