Bir şey söyleyeceksek bu yeni bir şey olmalı

Bir şey söyleyeceksek bu yeni bir şey olmalı
Bir şey söyleyeceksek bu yeni bir şey olmalı

Sibel Gürsoy ve Kutlu Özmakinacı Arkadaşlığımız ilerledikçe, birlikte bir şeyler yapma fikri ortaya çıktı diyor.

Sibel Gürsoy ve Kutlu Özmakinacı'dan oluşan Skeç, ilk albümü 'Okyanus'u, 'Herhangi bir sınırı, çizgisi olmayan bir albüm' olarak niteliyor.
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

Sibel Gürsoy’un epeydir sesi çıkmıyordu, Kutlu Özmakinacı halihazırda Yüksek Sadakat’in basçısı. Nasıl buluştu bu ikili? 
Sibel Gürsoy: Ben gruptan Kenan Vural ve menajer Afşin Akın ile tanışıyordum önceden. Onlar aracılığıyla Yüksek Sadakat’in ikinci ve üçüncü albümüne konuk sanatçı olarak destek vermiştim.
Kutlu Özmakinacı: Arkadaşlığımız ilerledikçe, birlikte bir şeyler yapma fikri ortaya çıktı. Müzikte ne arıyoruz, nereye bakıyoruz, onu anlamaya çalıştık önce. Hem geçmişten gelen müzikal birikimlerimiz hem de gelecekte yönelmek istediğimiz müzikal yönü ele aldık. Sonra “Eğer bir şey söyleyeceksek bu, yeni bir şey olmalı” konusunda karar kıldık. 

Albümde birçok farklı janra örnek şarkılar var. Neden böyle bir çeşitlilik sunmayı tercih ettiniz? 

Özmakinacı: İçinde pek çok etkilenim var; rock, pop, caz, Latin, etnik Türk, klasik müzik, Endülüs, Akdeniz... Herhangi bir sınırı, çizgisi olsun istemedik, ikimiz de müzikte böyle bir şeye inanmıyoruz çünkü. Türk müzik sahnesi için alternatif bir öneri yaratabilmekti amacımız. Sadece bir janrda da devam edebilirsiniz ama kendinizi biraz geliştirdeyseniz, farklı şeyler yapma isteği kaçınılmaz oluyor. Müziği bir yemeğe benzetirsek, yeni lezzetlerin ortaya çıkması için, farklı kimyaları olan müzisyenlerin bir araya gelip tutarlı bir şey ortaya çıkarması gerek. Müzisyenlerin kafasında genelde parmaklıklar vardır, geldikleri gelenekle bağlantılı olarak, onu yapmamak, bunu ona bulaştırmamak gibi. Ama müziğin evrimine baktığımız zaman , temelde başka başka tavırların birbirleriyle kurdukları işbirlikleriyle ortaya çıktığını görürüz. Yani füzyon, birleşme, değişik tavırların bir araya gelmesi, kendileri olmayan ama kendilerinden bir şeyler barındıran üçüncü bir şey; evlenip çocuk yapmak gibi bir şey işte. (Gülüyor) 

Yüksek Sadakat’le yola devam ediyorsunuz değil mi? 

Özmakinacı: Tabii. Hatta Yüksek Sadakat’in yeni vokali Selçuk Sami Cingi de düzenlemeleri üstlendi bu projede. Ben onun solo projesinde söz yazıyordum, o da Skeç’in düzenlemelerini yaptı. Daha sonra diğer müzisyen arkadaşlarımız eklendi, Sibel, Kutlu ve Esas Çocuklar yani Skeç olduk. Skeç bir yan proje gibi düşünülebilir aslında. Sibel’in de benim de başka projelerimiz de var. Sibel geçen sene nisanda bir caz albümü yapmıştı örneğin. Yüksek Sadakat ile de yeni bir single kaydettik. Klip çalışmaları sürüyor bu ara. O da devam ediyor yani.
Gürsoy: Yan proje değil de aslında başka bir proje gibi düşünmek lazım. Söyleyecek sözünüz birikiyor, başka şekillerde söyleme şansınız var, o yüzden başka başka projeler doğuyor. 

Sibel Gürsoy bir dönem inanılmaz bir rüzgâr yaratmıştı. O rüzgârla birlikte yürümeyi tercih mi etmediniz yoksa inisiyatifiniz dışında mı gelişti olaylar? 

Gürsoy: ‘Gündüz Gece ’ albümünü yayımladığımda 99 yılıydı, 21 yaşındaydım o zamanlar. O dönemi yansıtan, dönemin ötesinde bir albümdü bence o. Ardından, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nü bitirdim; kafam karışıktı. Derken pop sahnesinden ve başkasının şarkılarını söyleme fikrinden uzaklaştım bir dönem. Alternatif bile olsa pop sahnesine yakın bir yerde durma fikrinden de öyle. Eğer söyleyeceksem daha iyi hikâyeleri olan şarkılar söylemek istiyordum. Reklam film müzikleriyle, back vokallerle, orkestralarla, jazzy projelerle hep müziğin içindeydim ama... Hepten çekilmiş değildim, albüm yapmıyordum sadece. Çünkü albüm yapmak benim için, “Ben şimdi, bu dönemde böyle bir şeyim” demek. Önemli bir şey, öylesine yapılacak bir şey değil.


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  caz

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Reklam

  ,

  Çocuk

  ,

  Proje

  ,

  Gece

  ,

  klasik

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  öneri