Bir silgi bir kalem deyip geçme!

Bir silgi bir kalem deyip geçme!
Bir silgi bir kalem deyip geçme!

Onur Aydın ve Anıl Erdem facebook.com/BirSilgiBirKalem twitter.com/1silgi1kalem

İki arkadaş Anıl Erdem ve Onur Aydın, başlattıkları 'Bir Silgi Bir Kalem' adlı projeyle ilköğretim okullarının eksiklerini gidermeyi hedefliyor
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Siz ilkokul günlerinizi düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor bilemiyorum ama ben 90’ların başlarına denk gelen kendi ilkokul günlerimi şöyle anlatayım: Sınıfta 60 kişi, şanslıysanız bir sırada iki kişisiniz, değilseniz üç! Türkiye internetle tanışmamış. Pazar gününün haftanın en yoğun gün olduğu, ‘Bizimkiler’ dizisinin bittiği saniye paşa paşa yatağa gönderilen, cipslerden çıkan tasoların en büyük heyecanımız olduğu yıllar… Takoz cep telefonlarını havalı azınlığın taşıdığı, okulda en sosyal saatlerimizin beden veya flüt çal(ama)makla yetindiğimiz müzik dersleri olduğu dönem... O yılların üzerinden epey zaman geçti, geldik 2012’ye. Artık teknolojik sınıflardan, bilgisayar laboratuvarlarından söz edilebiliyor. Ama ya bu teknolojik gelişmelerin uğramadığı okullar? Onları ne yapacağız?
İki arkadaş; 25 yaşındaki Anıl Erdem ve 32 yaşındaki Onur Aydın da kendilerine bu soruyu sormuş olmalılar ki bağış yoluyla ilköğretim okullarının ihtiyaçlarını karşılayan ‘Bir Silgi Bir Kalem’ adlı projede buluştular. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi protokol imzalanarak desteklenen proje, ‘birsilgibirkalem.org’ adresi üzerinden yürütülüyor.
Hazırlık süreci bir yılı bulan proje, 300 okula yapılan duyuruyla başladı. Öğrencilerin ve okulların neye ihtiyacı varsa, bu okulların öğretmenleri isteklerini ‘birsilgibirkalem.org’ adresine giriyor. Siteye üye olan bağışçı, bütçesine göre bir isteği seçip okula gönderiyor. Üye olmak için ise isim, soyisim, telefon ve e-mail bilgilerinizi vermeniz yetiyor. 

Bağış nasıl yapılıyor?
Sitede okulların bildirdikleri bir istek listesi bulunuyor. Listeden seçtiğiniz ürünü alıp göndermek için iki yol var: Ya mağazaya gidip ürün alacak ve sonrasında kargoya vereceksiniz -ki bu, ürünün okula ulaşma sürecini yavaşlatıyor- ya da sitenin sizi yönlendirdiği online alışveriş sitelerini tıklayacaksınız.
“Siz bu bağışın neresindesiniz?” sorusuna Erdem ve Aydın, “Kurduğumuz sitede sadece aracıyız, bağışçıyla istekleri bir araya getiriyoruz, gerisine karışmıyoruz” yanıtını veriyorlar. Van depreminin ardından depremzedelere kirli, atılacak kadar eskimiş giyecekler gönderildiğini hatırlarsak, şu soruyu sormak kaçınılmaz oluyor: “Biz aracıyız dediniz, bağışın gönderim aşamasında yer almıyorsunuz yani ürünü görmüyorsunuz. Peki, okula giden ürünün ikinci el olmadığını nasıl denetleyeceksiniz?” Anlatıyorlar: “İkinci el istemiyoruz, diye kurallarda yazıyor. Diyelim ki gönderdi, o zaman okul ‘İstek karşılanmadı’ bilgisini girecek sisteme. İkinci eli gönderen de gönderdiğiyle kalacak.” 

Dünya küresi, top...
Aydın ve Erdem projeye başlarken bilgisayar, projektör gibi aletlere yönelik isteklerin çok olacağını düşünmüş. Öyle de olmuş ama onları şaşırtan farklı istekler var: Kaynak makinesi, dünya küresi, A4 kâğıt, kalem, müzik aleti, harita veya top gibi… En çok gelen istekler arasında projektör, DVD oynatıcı ve televizyon başı çekiyor. “Devlet farklı projelerle sınıfları teknolojik hale çeviriyor ama yine de eksikler var. Her sınıfta akıllı tahta, laptop var gibi bir imaj oluştu ama yok” diyorlar. Bu arada Erdem ve Aydın, istek yapmasına izin verdikleri okullara “Çok pahalı şeyler istemeyin” diyor. Bunun nedeni bağışçının bütçesini aşıp, projeden uzaklaşmamasını sağlamak. 

Bağışım yerime ulaştı mı?
Bağışın ulaştığı okul, birsilgibirkalem.org adresine o ürünü kullanırken çekilmiş bir fotoğrafını koyuyor ve altına bir de teşekkür mektubu yazıyor. Bu mektubu öğretmen bazen kendi bazen de öğrencilerle yazıyor. Öğretmen eğer mektubu yazmazsa bir daha birsilgibirkalem.org adresine istek giremiyor. Mektubun şart koşulmasının nedeni, bağışçıyı yeni bir bağış yapmaya teşvik etmek, başka bir deyişle bağışçıyı küstürmemek.
Yakında 500 okula daha duyuru yapacak olan ‘birsilgibirkalem.org’, haziran sonunda 100 bin bağışçıya ulaşmayı hedefliyor. Amaçları bir isteğe, 10 bağışçı düşmesi. Böylece bütün isteklerin mutlak suretle karşılanması sağlanabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yakında tüm okullara açacağı sistemle eğer öğretmenseniz okulunuz ve öğrenciler için istekte bulunabilir; değilseniz gönlünüzden ne koparsa bağış yapabilir ve çok uzaklarda hiç tanımadığınız birilerinin yüzünü güldürebilirsiniz.

Bağış yapacağınız kategoriyi kendiniz seçebiliyorsunuz
* Bilgisayar (Masaüstü veya taşınabilir)
*Bilgisayar Çevre Bilimleri (Hoparlör, klavye, Mouse, modem, monitor, PC kulaklık, çıkarılabilir hard disk, USB bellek, web cam)
*Kırtasiye (Abaküs, boyama kalemleri, cetvel, defter, eğitim CD’leri, fırçalar, flüt, kâğıt, kalem, kalemtıraş, karton-el işi kâğıt, kırtasiye seti, mikroskop, okul çantası, silgi, suluboya, Türkiye haritası, tebeşir, yapboz)
* Kitap (Ansiklopedi seti, bilim dergileri, çocuk klasikleri seti, coğrafya, dünya klasikleri set, hikâye, İngilizce eğitim)
*Klima, vantilatör, ısıtıcı
*Mobilya (Dolap, masa, oturma minderi, sandalye, sıra, tekstil)
*Ses, görüntü (DVD oynatıcı, kolon, mikrofon, müzik seti, projeksiyon cihazı, televizyon)
* Spor Malzemeleri
*Telekom (Faks makinesi, kablolu telefon)
*Yazıcılar (Yazıcılar, fotokopi makinesi)