Bir tat, bir doku

İstanbul'un ilk 'bakery' konseptli özgün pastanesi Tu Ta yedinci yaşını kutluyor.

İstanbul'un ilk bakery konseptli pastanesi Tu Ta yedi yaşında
İstanbul'un ilk 'bakery' konseptli özgün pastanesi Tu Ta yedinci yaşını kutluyor. Ayşen ve Aylin Hacaloğlu kardeşler, 1995'te açtıkları Tu Ta'yı hayata geçirmeden önce çeşitli mesleki deneyimler kazanmışlar.
İngiltere'de turizm, otelcilik ve restoran eğitimi gören Ayşen Hacaloğlu, İstanbul Klassis Otel ve Çırağan Otel mutfaklarında yaptığı çalışmaların ardından çeşitli yerlerde staj görmüş ve daha sonra Amerika'da
aşçılık eğitimi almış ve Hyatt Regency'nin mutfağında çalışmış. Buraya dönünce, resim eğitimi gören kardeşi Aylin Hacaloğlu ile Tu Ta'yı açmışlar. İki kardeş, kazandıkları geniş müşteri portfoyü ve deneyimlerini franchising yoluyla yeni dükkânlar açarak geliştirmeyi düşünüyorlar.
Tu Ta'cılar bugünlere lezzet, kalite, hijyen ve göze hitap eden atmosfer birlikteliğinin altını çizerek geldiklerini söylüyorlar. Tu Ta Bakery'de Fransız kahvaltılarının özgün ürünü croissant, İskandinav ürünü danish, muffin, cookie, Amerikan ve İngiliz tarzı cheesecake, tart, çikolatalı pasta, Fransız bageti ve birbirinden farklı zeytinli, cevizli ekmek ve tuzlu çeşitlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi var.
Özellikle düğün ve doğumgünü pastalarının
ayrı bir büyüsü var. Özel günleriniz için hafif pastalar, dekorasyonundan içeriğine ve renginin ahengine kadar her türlü detay müşterinin özel talepleri doğrultusunda hazırlanıyor.
Tu Ta'nın önemli spesiyallerinden biri de el yapımı lezzetli çikolatalar.
Tu Ta hakkında daha fazla bilgi almak ve özel reçetelerine ulaşmak için http://www.tuta.com.tr adresine tıklamanız yeterli.
Adres: Vefabey Sokak Say Apt. No:13/9 Gayrettepe-İstanbul
Tel: (0212) 275 59 37