Bir tatlı huzur...

Bir tatlı huzur...
Bir tatlı huzur...
Müziğiyle huzur veren İzlandalı grup Sigur Ros'un 'Valtari' adlı son albümündeki şarkılar için çekilen 12 kısa film bu akşam İKSV Salon'da.
Haber: CANSU URAS - cansu.uras@radikal.com.tr / Arşivi

Şimdi sizinle birkaç kelime paylaşacağım: Huzur, müzik, rahatlama, bağımsız ve İzlanda. Dünyanın neresine giderseniz gidin; bu kelimelerle karşılaşan her insanın cevabı aynı olur: Sigur Rós.
İzlanda’ya gitme şansım hiç olmadı; fakat pek çok adadan oluşan bu ülke bana, dünyanın içinde olmasına rağmen bütünden kopmuş, tanımlamaların olmadığı, beyaz bir boşluğu ifade ediyor. Post-rock türünde müzik yapan, bağımsız müziğin önemli ismi Sigur Rós da İzlanda’nın bu sınır tanımayan yaratıcılığını müziğe yansıtan gruplardan biri. Yağmurun kendini fazlasıyla gösterdiği bu günlerde, sosyal medya mecralarında “Tam bu havanın şarkısı” başlığı altında pek çok kez karşılaşacağımızı tahmin ettiğim grup, farklı bir çalışmayla, tüm dünyayla aynı anda İstanbul ’a da geliyor.
Burada sizi bir nebze de olsa heyecanlandırmış olabiliriz; fakat grubun kendisi gelmiyor. 23 Mayıs’ta yayımladıkları altıncı albümü ‘Valtari’ için grup, farklı bir proje hazırladı: ‘The Valtari Mystery Film Experiment’. 12 parçadan oluşan albüm için grup, 12 yönetmenden albümdeki şarkıları dinlediklerinde onlar için neleri çağrıştırıyorsa bunu görsel olarak anlatmalarını istedi.
Programlanmamış duygular
Aralarında Ramin Bahrani, Alma Har’el, John Cameron Mitchell ve Ryan McGinley gibi ünlü yönetmenler, Sigur Rós’un şu sözüne uyarak, albümdeki tüm şarkıları için kısa filmler çektiler: “Hiçbir zaman müziğimize programlanmış bir duygusal karşılık verilmesini istemedik. Kimseye nasıl hissetmeleri gerektiği ve şarkılarımızdan ne almaları gerektiğini de söylemek istemedik. Yönetmenlerin bize nasıl filmlerle geri döneceklerini bilmiyoruz. Bu nedenle umarız ilginç olur.” 

Dünyayla aynı anda
Bu akşam tüm dünyayla aynı anda grubun istediği gibi sonuçlarla karşılaşıp karşılaşmadığını göreceğiz. Salon İKSV’nin ev sahipliği yapacağı ‘The Valtari Mystery Film Experiment’ projesinde, Shia LaBeouf’in rol aldığı ‘Fjögür Píanó’dan, grubun solisti Jónsi’nin kız kardeşi Inga Birgisdóttir’in yönettiği ‘Varúð’a kadar 12 şarkılık görsel ve müzikal bir yolculuğa çıkacaksınız.
Uyaralım: Bu gösterimin ardından nerede olduğunuzu, hangi amaçla o koltukta oturduğunuzu ve nereye gideceğinizi unutabilirsiniz. ‘The Valtari Mystery Film Experiment’, bu akşam 22.00’de Salon İKSV’de.