Bir tatlı huzur

Bir tatlı huzur
Bir tatlı huzur
The Cardigans'ın solisti Nina Persson, ilk solo albümüyle, yani mükemmel vokalinin şarkı yazarlığına sirayet ettiğinin kanıtıyla karşımızda.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Belki de 2003’te ilk kez gerçekleşiyor olmasının etkisiydi; sebep ne olursa olsun o yıl Hezarfen’e ilk kez adım atmamızı sağlayan Rock’n Coke’un yüreğimizi ağzımıza getiren gruplarından biri kuşkusuz The Cardigans oldu. Festival bittikten sonra düşüncelerimizde haksız olmadığımızı da anlamış olduk. Zira dev bir avize ve klasik duvar kâğıtlarının eşlik ettiği naif, aynı oranda da hipnotize edici bu performans, silinmemek üzere hafızamıza yerleşti. Solist Nina’nın hasta olduğu halde sahneye çıktığı dedikodularının alıp yürümesi de cabası...
1994’te daha çok kendi ülkeleri İsveç coğrafyası içinde yankılanan ‘Emmerdale’ ile yola koyulan, bir yıl sonra gelen ‘Life’la da çıkmamak üzere hayatımıza giren The Cardigans üyelerinin 2005 tarihli ‘Super Extra Gravity’den bu yana aile hayatına gömülmüş olmaları onlar adına sevindirici olsa da bizim için üzücü. A Camp sonrasında sadece Amerikalı müzisyen eşi Nathan Larson ve Erdem Helvacıoğlu’yla birlikte 777 adlı özel projesi ile minimal bir turne gerçekleştiren, hatta Salon İKSV’ye de uğrayan Nina’nın upuzun kariyerindeki ilk solo albümünü yayımlayacağını duyduğumuzda haliyle pek heyecanlandık. Ocak ayının son günlerinde de ‘Animal Heart’a nihayet kavuştuk.
Amerika Birleşik Devletleri ’nde The End Records tarafından yayımlanacak olan albüm, meditatif vokalleriyle tanıdığımız indie perisi Nina’yı hemen hemen aynı çizgide vitrine çıkarıyor. Ancak tek bir farkla: Bu kez sırtını A Camp sonrası bir kez daha Amerikan folk’a dayamış olarak. Albümdeki tüm şarkıları eşi Larson’ın dışında, The Shins ve Fruit Bats projelerinden hatırlayabileceğiniz bir diğer Amerikalı müzisyen Eric D. Johnson ile birlikte yazan Persson’un mükemmel bir vokalist olduğu kadar iyi bir şarkı yazarı olduğunun da kanıtı duruyor karşımızda. Kazan doğurdu kısmında ise Joan ‘as Police Woman’ Wesser’den ‘Food for the Beast’ yer alıyor. Albüme adını veren ve açılışı yapan ‘Animal Heart’ın dışında ‘Forgot to Tell You’ ve ‘Silver Like the Moon’u da pek sevdik. Zihnimizin ve bedenimizin fazlasıyla yorgun olduğu bu zor günlerde, bir parça huzur isteyen herkesin dikkatine.