Bir ülkeyi zayıflatan adam

Bir ülkeyi zayıflatan adam
Bir ülkeyi zayıflatan adam

İki öğünlük diyetinin noodle, ekmek, salatadan oluştuğunu söyleyen 20 yaşındaki Resul?un (ortada) hedefi 53 kiloya inmek. FOTOĞRAF: AFP

Singapurlu gençlerin çok önemli bir bölümü kendini aşırı zayıflık çılgınlığına kaptırmış durumda. İdolleriyse 1.73 metre boya 60 kiloyla ülkenin en ünlü blog'cusu Fauzi Resul

SİNGAPUR - Fauzi Resul, çok sayıda Singapurlu gençte hayranlık uyandıran bir fiziğe sahip. Görünümünün gençleri cezbeden yanı, fazlasıyla zayıf olması. Singapurlu gençlerin ciddi bir kesimi, zayıflama çılgınlığına kapılmış durumda. Popüler blogger Fauzi, 20 yaşında, 1.73 metre boyunda ve 60 kg. ağırlığında. Kendisine sorulursa yeteri kadar zayıf değil, hedefi 53 kiloya inmek. Bu hedefine ulaşırsa, sağlıklı vücut kitle endeksi değerinin altına düşmüş olacak. Blog takipçileri sürekli birbirleriyle beslenme üstüne püf noktaları paylaşıyor. Fauzi ise iki öğünlük diyetinin noodle, ekmek ve salatadan oluştuğunda ısrarlı.
Resul’un düzenli bir işi yok; geçimini kendi kurduğu ülkenin en popüler blog’undan ilan satarak sağlıyor. ‘The Male Bitch’ adlı blogda çok sayıda Asyalı genci etkisi altına alan anoreksiayı heveslendirdiği suçlamalarınıysa reddediyor. “Tek istediğim zayıf olmak, insanlar zayıflıkla anoreksik olmayı karıştırıyor” diyor, bu tür suçlama mail’leri almaktan nefret ettiğini belirtiyor.

Facebook grubu kapatıldı ama o yenisini kurdu
Araştırmalara göre Asya ülkelerinde anoreksiya, Japonya’dan Hindistan’a kadarki bölgede çok yaygın. Singapur’da da durum farklı değil; Yeme Bozuklukları Programı’ndaki uzmanlar ayda beş vakayla karşılaşıyor. Çok sayıda başka vaka da özel kliniklere gidiyor. Resul’un Facebook’ta kurduğu 900 üyeli grubu ‘Get Thin or Die Trying’ (Zayıfla Ya da Deneyerek Öl) geçen nisanda Facebook yönetimi tarafından sakıncalı görülerek kapatılmış. Facebook’ta yeni bir grup oluşturma çabaları da engellenmiş.
Ama o yılmıyor, Facebook’un rakibi Friendster’da ‘The Thinspo Club’ adlı bir grup kurmuş. Tek istediğinin zayıflama tüyolarını paylaşmak isteyenleri buluşturmak olduğunu söylüyor ve “Sadece Singapurluların sağlıklı yaşamalarını sağlamak istiyorum” diyor. Beslenme uzmanı Lee Huei Yen ise Resul’un programına şüpheyle yaklaşıyor: “Beslenmesi sağlıklı ve dengeli değil. Bu kişide yeme bozukluğu olma ihtimali çok yüksek.” (afp)