Bir usta daha veda etti

Bir usta daha veda etti
Bir usta daha veda etti
Kısa bir süre önce beyin kanaması geçiren Tomris Oğuzalp, dün hayatını kaybetti. Usta sanatçı bugün Karacaahmet Camii'nden uğurlanacak.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Tomris Oğuzalp, dün sabaha karşı 04.30 sularında evinde yaşamını yitirdi. Oğuzalp, kısa bir süre önce beyin kanaması geçirmiş, bir süre hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmişti.
Çamlıca Kız Lisesi’nin ardından, Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun olan Tomris Oğuzalp, 1953 yılında ‘Sarı Zeybek’ ile sinema hayatına atılmış, uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetici olarak çalışmanın ardından bir süre Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev yapmış, daha sonra Kent Oyuncuları’nda bulunmuştu.
Genellikle ‘kötü kadın’ karakter rolleriyle tanınan Oğuzalp, 80’lerden bu yana ‘Kurbağalar’, ‘Körebe’, ‘Milyarder’, ‘Gerilla’, ‘Akrebin Yolculuğu’ gibi filmlerin yanı sıra, ‘Sarı Zeybek’, ‘Çalıkuşu’, ‘Yarın Artık Bugündür’, ‘Yıldızlar Gece Büyür’, ‘Küçük Besleme’ gibi dizilerde de rol almıştı. Sanatçı radyo tiyatrolarının da unutulmaz isimleri arasında yer alıyordu. 1995 yılında ‘Gerilla’ filminde canlandırdığı karakterle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Portakalı’nın sahibi olan Tomris Oğuzalp aynı zamanda ÇASOD üyesi ve başarılı bir seslendirme sanatçısıydı.
Usta sanatçı için bugün ikindi vakti İstanbul Karacaahmet’te tören düzenlenecek.