Birkaç yudum içkiyle karakter analizi...

Birkaç yudum içkiyle karakter analizi...
Birkaç yudum içkiyle karakter analizi...

Araştırmaya göre eğlenceli içicilerin yudumlama süreleri kısa oluyor.

Psikiyatr Glenn Wilson kadın ve erkeklerin kadehlerini tutuş şeklinden yola çıkarak sekiz karakter belirledi. Cilveliler kadehi narin tutarken, züppeler sarhoş olana dek içiyor

LONDRA - Londra Üniversitesi Psikiyatri Enstitüsü’nden Glenn Wilson yürüttüğü araştırmayla, içki içme şeklinin bireyin kişiliğini de yansıttığını öne sürdü. Karakteri belirleyen etmenlerden birinin de vücut dili olduğunu söyleyen Wilson, içki içilme şekline göre sekiz karakter belirledi. 500 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmaya göre, kadeh tutuş şekli kişinin, flört etmeye açık olup olmadığını gösteriyor. Buna göre, ‘cilveli’ kategorisine girenler kadehini narin bir şekilde tutuyor ve parmaklarını dışa açıyor. Cilveli içiciler, birinin dikkatini çekmek isterse, kadehinden bir yudum alırken gözü istediğinin üzerinde oluyor.
Dedikoducu kategorisine girenler genellikle kadınlar. Grup içinde başkasının dedikodusunu yapan kadınlar, içkilerini içerken kadeh ya da şişeyi çevirip el kol hareketleri yapıyor. Eğlenceli içiciler hem erkek, hem de kadınlar arasından çıkabiliyor. Bu kişiler arkadaşlarıyla olmaktan, gülmekten hoşlanıyor. Yudumlama süreleri kısa ve konuşulanlardan en ufak bir ayrıntıyı bile kaçırmak istemiyorlar. 

Büyük bardak silah sembolü
Utangaçlar, korumacı oluyor ve içkilerini hiçbir zaman tamamen bitirmiyor. İçerken avuçları kapalı duruyor. Soğuk ve savunucu kadınlar içkilerini kısa bardaktan içmeyi tercih ediyor. İçkileriyle bile aralarında bir mesafe bulunuyor. Çapkınlar grubunda olanlar kadehleriyle sürekli oynuyor ve içkilerini birlikte yudumladıkları kişilere küçük dokunuşlar yapıyor.
Züppeler çok kibirli oluyor. Bu kişiler içerken de duruşlarından emin görünüyor. Gözleri sürekli etrafta olan ve bulundukları mekânın sahipleri olduğunu sanan ‘züppeler’, sarhoş olana dek içiyor ve sonunda sandalyelerine oturuyor. Kavgacılar hırçınlıklarıyla dikkat çekiyor. Bu gruptakiler genellikle erkek. Büyük bardak veya şişeleri tercih edip bardaklarını silah sembolü olarak görüyor. (bbc)