'Birlikte' yemeye ne dersiniz?

'Birlikte' yemeye ne dersiniz?
'Birlikte' yemeye ne dersiniz?
Tapas'ı Barselona'da, taco'yu Mexico City'de, sushi'yi Tokyo'da ama restoranlarda değil, 'anne tarifi' lezizliğinde ve sıcak sohbetler eşliğinde yemeye ne dersiniz? Yeni yemek deneyimi adresi 'Eatwith.com' gezgin bünyelere nefis bir fırsat sunuyor. Siteye girip gideceğiniz yabancı şehirden bir profille anlaşın, sözleştiğiniz tarihte makul bir ücret karşılığında, sizin için pişireceği yemekleri birlikte yiyin...
Haber: Hülya Avtan / Arşivi

Yeni bir şehre gittiğinizde müzelerin, sokakların, tarihi mekânların eğlencenin yanında en çok ilgilendiğiniz bir başka şey daha vardır: Geleneksel yemekler. Fakat bu yemekler her ne kadar o ülkenin hemen her tenceresinde tıkırdasa ve fazlasıyla yerel olsa da dışarıdan gelen ziyaretçiler için pek de hesaplı değildir çoğu zaman . Eğer İtalya’daysanız mesela sizden masaya oturduğunuz anda ‘örtü’ parası alınabilir. Fransa’daysanız leziz yemeklerin porsiyonları beklediğinizden küçük olacağı için azla yetinmeyi bilmeniz gerekir.
Belçika’da midye yemeye kalktığınızda beklediğinizden çok daha büyük bir porsiyonla karşılaşabilirsiniz. “Diğerini iptal edip bunu arkadaşımla ortak yiyebilir miyim?” derseniz, terbiyesizlik etmiş sayılıp garsonun kötü bakışlarına maruz kalabilir, ne yediğinizi anlamadan masadan kalkabilirsiniz. Bu gibi şeyler biraz o ülkenin adap anlayışından, biraz sizin acemiliğinizdendir. Ama neyden kaynaklanırsa kaynaklansın hep bir ‘endişe’ sebebidir. Bir de dilini anlamadığınız mönüden yemek seçeceğim derken sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz var tabii. Bu noktada gittiğiniz restoran ve yanınızdaki insanlar çok önemli. Zira sadece rehberlerden okuduklarınız ve insanlardan duyduklarınız yetmez bir başka ülkenin restoranında sandalyeye oturmaya. Fakat meraklısı için yine de keyifli bir keşiftir bu şüphesiz, çünkü masadan iyi bir yemek yiyip kalktıysanız dönüşte anlatacaklarınız ağız sulandıracak cinsten olduğu gibi tatsız bir deneyim yaşadıysanız da muhabbet uzar da uzar, yani işin ucunda hep bir hikâye vardır. 

Annenizin sarmasını yemek gibi...
Şimdilerde bu hikâyelerden sıkılmış ve alternatif şeylere ihtiyaç duyanlar için yepyeni bir imkân var: Eatwith.com. Bu siteye giriyorsunuz ve başka ülkelerden, başka şehirlerden insanlarla iletişime geçip anlaştığınız gün, cüzi miktarda bir para karşılığında o kişilerin evine yemeğe gidiyorsunuz. Ödeyeceğiniz para miktarı sizi endişelendirmesin, en fazla 45 dolar civarında olan ücretlendirme, yemeği yapan için ancak maliyetini karşılayacak cinsten. Yani pek de kâr amaçlı olmadığı kesin. Öte yandan bir başka eve konuk olmanız demek, ev yemeği yiyeceğiniz anlamına geliyor. Bu da tıpkı en iyi sarmayı annenizin yapması gibi bir başka ülkenin evinde en iyi şinitzelle, gulaşla ya da tapaslarla karşılaşabileceğiniz demek! 


Allanıp pullanıp sunulan porsiyonlardansa ev sıcaklığında, o yemeğin öyküsünü sahibinden dinleyerek, hoş muhabbetle yenen yemeğin bir diğer güzel yanı ise istediğiniz kadar yiyebilecek olmanız olsa gerek. ‘Eatwith.com’, turistik seyahate belli sınırlar çizmeksizin farklı deneyimler yaratma işine yeni bir boyut getiriyor. ‘Couchsurfing’in iki günlüğüne gidilen bir şehirde ücretsiz konaklama ve ‘yeni insanlarla tanışma’ imkânını ya da ‘mitfahrgelegenheit’ın insanlarla internet üzerinden anlaşıp benzin parasını paylaşırken bir yerden bir yere gitme işini ucuza mal etme sistemini bir başka boyuta taşıyor. İtinayla hazırlanmış bir masada daha önce hiç görmediğiniz insanlarla sohbet eşliğinde yemek kaşıklama imkânı sunuyor.


Buenos Aires’ten Tel Aviv’e...
Rehberli turlardan hoşlanmayan, macera peşinde koşan pek çok gezginin ilgisini çekecek bu siteye kolaylıkla üye olabiliyorsunuz. Henüz Türkiye misafir ağırlayan ülkeler arasında yok ama gitmek istediğinizde Buenos Aires’ten Tel Aviv’e, New York’tan Barselona’ya çok geniş bir ağ sizi bekliyor.
“Nasıl güvenir de giderim hiç tanımadığım birinin evine” endişeniz de olmasın. Çünkü site bu konuda hayli hassas. Her ev sahibinin kişisel profili var ve buradan kendileri hakkında detaylı bilgiler bulabiliyorsunuz. Daha da önemlisi söz konusu ev sahiplerinden birine konuk olan kişi sonrasında kendilerine yorumlarını ve puanını herkese açık şekilde verebiliyor. Önceki yemeklerden fotoğrafların da paylaşıldığı sitede üyeler mönülerini de belirtiyor. Haliyle tüm bunları görüp bunlar arasından bir seçim yapıyorsunuz. Siteden gideceğiniz destinasyonu tıklayıp, oradaki alternatifler arasında seçim yapabilirsiniz. Alkollü içecek tercih edecekseniz, kendiniz götürmek durumundasınız. Söz konusu sürecin takibi site tarafından da yapıldığı için herhangi bir tehlike de arz etmiyor. Profil sahiplerinden Miguel “Yeni ve ilginç insanlarla tanışmak istiyorsanız onları evinizde yemeğe davet etmekten daha iyi bir yol olamaz” diyor mesela. Yani olur da yolunuz Lizbon’a ya da Las Vegas’a düşerse ve canınız da ev yemeği çekerse, üstelik restoranlarda çok daha pahalı olan yemekleri, kapısını yeni misafirlere açan farklı insanlarla yemek isterseniz, oturup bu siteye bir bakmanızda büyük fayda var.
Afiyet olsun.