Biyolojik olarak beyaz olduğunu açıkladı

Biyolojik olarak beyaz olduğunu açıkladı
Biyolojik olarak beyaz olduğunu açıkladı
Amerika Birleşik Devletleri'nde, haziran ayında hakkında aslında siyah olmadığı ve siyah taklidi yaptığı haberleri çıkan insan hakları aktivisti Rachel Dolezal, biyolojik olarak beyaz olduğunu kabul etti. Dolezal, siyahlığın bir kimlik meselesi olduğu savunuyor.

RADİKAL - Kendisini ‘siyah’ olarak tanımlayan ancak annesi tarafından ‘dünyaya beyaz olarak geldiği’ açıklanınca dünya çapında basının ilgisini üzerine toplayan, Afrikalı Amerikalıların hakları üzerine çalışan aktivist Rachel Dolezal, aslında ‘siyah olmadığını’ kabul etti. Dolezal geçen haziranda; Washington'da, Afrikalı Amerikalıların haklarını korumaya odaklanan ulusal sivil toplum örgütü NAACP'nın liderliğinden, ‘aslında siyah olmadığı’ iddiaları ortaya çıkınca istifa etmişti. Olaydan yaklaşık beş ay sonra Dolezal şimdi, biyolojik olarak beyaz anne babadan dünyaya geldiğiini açıkladı. Öte yandan çeşitli başvuru formlarında hâlâ hem siyah hem de beyaz ırk kutucuklarını işaretlediğini söyledi. 37 yaşındaki aktivist, pazartesi günü ‘The Real’ adlı talk show programına katıldı. Programın sunucuları, Dolezal ile ırk kimliği üzerine bir tartışma yürüttü.

Dolezal “Biyolojik olarak beyaz bir aileye dığan bir beyazım ama kendimi siyah olarak tanımlıyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Bazen nasıl hissettiğimizin, nasıl doğduğumuzdan daha güçlü bir şey olduğunu düşünüyorum. Ve siyahlık da felsefi, kültürel ve biyolojik olarak tanımlanabilir.” Dolezal, “Peki bir başvuru formunda ırkınızı işaretlemeniz gerekse hangisini işaretlerdiniz?” sorusunu “Hem siyahı hem de beyazı” diye yanıtladı.

İSTİFA ETMİŞTİ
Dolezal'ın annesi Ruthanne Dolezal, haziran ayında bir gazeteye kızlarının aslında beyaz olduğunu açıklayarak Rachel Dolezal’ın çocukluk fotoğraflarını göstermişti. Anne Dolezal, dört siyah çocuğu evlatlık edinmelerinin ardından kızlarının kimliğini gizlemeye başladığını söylemişti. Yoğun tepki alan haberler sonrası kamuoyunda tartışmalar başlamış, "Irk değiştirmek mümkün mü? Neden böyle bir şey yaptı?" gibi sorular sorulmuştu. 37 yaşındaki Dolezal ise istifa mektubunda ırkçılık ve sosyal adalet mücadelesinin devam edeceği ifadelerine yer verip istifasının örgüt açısından en doğru karar olduğunu belirtmişti.  (The Daily Mail)