Biyonik kollu şoför trafik kazasında öldü

Biyonik kollu şoför trafik kazasında öldü
Biyonik kollu şoför trafik kazasında öldü

Kandlbauer, kollarını beyinden gelen sinyalle hareket ettiriyordu.

Beş yıl önce, 17’sindeyken elektrik çarpması sonucu iki kolunu da kaybetmişti. Mayıs 2008’de robot kollara kavuştu, Avrupa’da yüksek teknolojili biyonik kollar kullanan ilk insan olarak tarihe geçti. 22 yaşındaki Avusturyalı Christian Kandlbauer, önceki gün kullandığı arabayla ağaca çarpıp öldü. Kandlbauer’in geçirdiği kazaya sebep olanın, kullandığı biyonik kollar olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Genç Avusturyalı operasyondan sonra sağ kolunda normal protezi, solunda yüksek teknolojili proteziyle günlük hayatını kazadan önce olduğu gibi sürdürmeye başlamıştı. Bir otomobil tamircisinde işe girmiş, Ekim 2009’da da ehliyetini almıştı. Kandlbauer, kendisi için özel tasarlanmış bir otomobil kullanıyordu. Genç adamın ‘Başkaları için değil kendin için yaşa!’ yazdığı web sitesi, güneydeki Graz kentinde salı günü meydana gelen kazada yaşamını yitirdiğinin duyulmasıyla başsağlığı mesajlarıyla doldu.
Protez kolları üreten Otto Bock of HealthCare Products adlı firma, Kandlbauer’in beyinden gelen sinyallerle hareket ettirilen kolları ABD dışında kullanan ilk insan olduğunu açıkladı. Kandlbauer, kolları taktığı zaman “Düşünceyle kontrol edilen protezler sayesinde neredeyse tamamen bağımsızım. Kazadan önceki gibi yaşayabiliyorum” demişti. Protez kolların çalışması için genç adamın sinirleri sol göğüs kaslarına yönlendirilmişti. (ap)


    ETİKETLER:

    ABD