'Bizim de heteroseksüel arkadaşlarımız var!'

'Bizim de heteroseksüel arkadaşlarımız var!'
'Bizim de heteroseksüel arkadaşlarımız var!'
İTÜ Cins Arı Heteroseksizm Karşıtı Öğrenci Topluluğu Başbakan Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evlerindeki duruma yönelik 'kızlı erkekli' açıklamalarına bir teşekkür bildirisi yayınladı.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ’a bu geç kalmış teşekkürü borç biliriz.
Her ne kadar demokrasi paketinde LGBTI bireyler olarak kendimize yer bulamasak da -arada dövülüyoruz, öldürülüyoruz falan ama olsun- geçtiğimiz günlerde atılan somut adımlarla en azından gey ve lezbiyen bireylerin kendi aralarında, öğrenci evlerinde sorunsuz bir biçimde beraber kalabileceğini öğrendik.
Daha da sevindirici olan gelişme, gay ve lezbiyen öğrencilerin devlet yurtlarında da beraber kalabilecek olması. Hükümetin lgbti bireylere olanak sağlamak için devlet kurumlarını da seferber etmesi gözlerimizi yaşarttı; bu kez gazdan değil.
Fakat gündeme gelen bu ‘pozitif ayrımcılık’, heteroseksüel arkadaşlarımızı düşündüğümüzde bize biraz haksızlık gibi geliyor. Bizim de heteroseksüel arkadaşlarımız var. Gayet eğlenceli, şeker insanlar. Eğer biz partnerlerimizle aynı evde yaşayabiliyorsak, onların da aynı haklara sahip olmaları gerektiğini düşünüyoruz.
Sonuçta heteroseksüellik bir ‘tercih’ meselesi değil, bir yönelim. Bu noktada heteroseksüel arkadaşlarımızın cinsel yönelimlerine de gereken saygıyı gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Heteroseksüellerin özgürleşmesi, homoseksüelleri de özgürleştirecektir.
İTÜ Cins Arı Heteroseksizm Karşıtı Öğrenci Topluluğu