BM'den iklim değişikliği uyarısı

BM'den iklim değişikliği uyarısı
BM'den iklim değişikliği uyarısı
İklim değişikliği konusunda hazırlanan bir BM raporunda, dünya ülkelerinin iklim değişikliğini sınırlandırma çabalarının yetersiz kaldığı uyarısında bulunuldu.

STOCHOLM - BM Çevre Programı tarafından hazırlanan raporda karbondioksit gibi ısıyı hapseden sera gazlarının atmosferdeki yoğunluğunun 2000 yılından beri yüzde 20 arttığı belirtildi.

Katar'ın başkenti Doha'da iklim değişikliği konusunda yapılacak görüşmelere günler kala basına açıklanan raporda, elde edilen verilerin, dünya ülkelerinin, küresel sıcaklık artışını 2 santigrat dereceyle sınırlandırma yönündeki çabalarının yeterli olmaktan çok uzak olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Küresel sıcaklıktaki artışın 2 santigrat derecenin altında tutulabilmesi için fosil yakıtların tüketimiyle oluşan sera gazlarının atmosfere salımının 2020 yılında yüzde 14 azaltılması gerekiyor. Bu oranın, BM öncülüğünde iklim konusunda yürütülen görüşmeler çerçevesinde Doha'da gelecek hafta yapılacak toplantının hedefi olarak ilan edildiği hatırlatılan açıklamada, ülkelerin sera gazı salımını azaltmak için şu an masada olanlardan daha iddialı planlar ortaya koyamamaları halinde bu hedefe ulaşılmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Derhal harekete geçilmemesi durumunda, sera gazı salımının, belirlenen küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında tutulması için 2020 yılı için belirlenen hedefi 14 milyar ton aşarak, 58 milyar tona ulaşmasının kuvvetle muhtemel olduğuna işaret edildi.

Açıklamada şu an öngörülen kapatılması gereken açığın, geçen yıl ve ondan önceki yıldakinden daha yüksek olduğu vurgulandı.

BM Çevre Programı İcra Direktörü Achim Steiner yaptığı açıklamada, yine de bu açığı kapatmanın mümkün olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, ormanların korunması ve araçların emisyon standartları gibi konularda ulusal bazda yapılan pek çok ilham verici icraatın bulunduğuna dikkati çeken Steiner, “Ancak düşük karbon içeren, çevreyle uyumlu Yeşil Ekonomi 'ye geçişin çok yavaş ilerlediği ve 2020 yılı için belirlenen 44 milyar tonluk emisyon hedefine ulaşma şansının her yıl azaldığı, iç karartıcı bir gerçek olarak varlığını sürdürüyor” dedi.

BM Çevre Programı'nın raporu, atmosferdeki sera gazlarının yoğunluğunun arttığı yönündeki daha önce açıklanan bilimsel gözlemleri teyit ediyor.

BM'ye bağlı Dünya Meteoroloji örgütünden dün yapılan açıklamada da atmosferdeki sera gazları miktarının geçen yıl rekor seviyeye ulaştığı bildirilmişti.
Sera gazlarının iklim değişikliğine katkıda bulunduğuna belirten bilim adamları bu gazların atmosfere salımlarının denetim altına alınmamasının çevre ve insan sağlığı açısında tehlikeli sonuçları olacağını vurguluyor.

Deniz seviyelerinin yükselerek kıyı kentlerinin sular altında kalması, yağışlarda meydana gelen dramatik değişiklerle tarımın ve içme suyu kaynaklarının zarar görmesi, hastalıkların yayılması ve canlı türlerinin neslinin tükenmesi iklim değişikliğinin denetim altına alınmamasının getireceği başlıca tehlikeli sonuçlar olarak sıralanıyor.

aa