Bob Dylan, Çin'de pek usluydu

Bob Dylan, Çin'de pek usluydu
Bob Dylan, Çin'de pek usluydu

Dylan ın konseri günler öncesinden dev afişlerle duyuruldu.

Ünlü şarkıcı Çin'deki ilk konserinde Tibet'ten söz etmeyip barış şarkıları da söylemeyince tepki topladı

Efsanevi şarkıcı Bob Dylan, önceki gece Çin’de ilk kez bir konser verdi. Asya turnesi kapsamında ülkeye giden Dylan, politik şarkılarını seslendirmediği için eleştirildi. 60’lı yıllarda, Vietnam Savaşı’na karşı tavrıyla büyük çıkış yapan Dylan, ‘savaş karşıtı’ kimliğini Çin’de pek gösteremedi.
Seyircilerin ısrarına rağmen, ‘The Times They Are a-changin’ (Devir Değişiyor) şarkısını söylemeyen Dylan, bu sebeple Financial Times’a da kapak oldu. Gazete , kapağında şarkıya atıfla, ‘Çin’de devir değişmiyor’ yazdı. 

Ai Weiwei içerideyken...
Tam da Çinli sanatçı Ai Weiwei’nin gözaltına alındığı bir ortamda, Dylan’ın getirilen sınırlamalara boyun eğmiş olmasını, istenen şarkıları söyleyip sahneden bir mesaj vermemeye özen göstermesini, İngiliz gazetesi The Times da ‘Dylan, Çin’in oyunlarında piyon oldu’ ifadesiyle değerlendirdi.
Dylan’ın geçen yıl gerçekleşmesi beklenen Pekin ve Şanghay konserleri, Çin hükümetinin kendisini resmi olarak reddetmesiyle iptal edilmişti. Çin hükümetinin bir ‘tehdit’ olarak gördüğü 69 yaşındaki şarkıcının konser sırasında Tibet’le ilgili konuşma yapacağından korkuluyordu. Ancak Dylan, önceki gece verdiği konser boyunca Çin hükümetinin hoşuna gitmeyecek herhangi bir davranışta bulunmadı. Pekin İşçi Stadyumu’nda gerçekleşen konseri yaklaşık 2 bin kişi izledi. Dylan’ın bir sonraki durağı Şanghay olacak.


  ETİKETLER:

  Bob Dylan

  ,

  haber

  ,

  Asya

  ,

  Gece

  ,

  politik

  ,

  kapak

  ,

  Resmi

  ,

  Konser

  ,

  Karşı