Bob Geldof: Olimpiyatları 'Gezi' kaybettirdi

Bob Geldof: Olimpiyatları 'Gezi' kaybettirdi
Bob Geldof: Olimpiyatları 'Gezi' kaybettirdi
Ünlü rock şarkıcısı ve aktivist Bob Geldof, Gezi olaylarında hükümetin ve polislerin protestoculara karşı tavrının Türkiye'nin marka değerini düşürdüğünü ifade etti.

Marka 2013 Konferansı’nın ana konuşmacılarından biri olan Geldof, " Türkiye olimpiyatları da bu yüzden kaybetti. Türkiye marka olarak bir çamura bulaştı. Türk markalarının da hükümetin tavrı nedeniyle değer kaybetti. Olimpiyat kararının bu olaylardan etlilendiğini kişisel bağlantılarım sayesinde biliyorum. Olimpiyatlarda iyi gidiyordunuz, ama Gezi Olayları'nın ardından yaşanan şiddet olayları bu gidişatı etkiledi. Alsaydınız iyi olurdu” şeklinde konuştu.

TÜRK MARKALARI DA KAYBETTİ Türk markalarının da global alanda hükümetin tavrı nedeniyle ciddi kayıplar yaşadığını anlatan Geldof, sözlerine şu şekilde devam etti: "Sadece Türkiye değil, Türk markaları üstünde de etkili oldu. Ben Türk şarabını seviyorum. İngiltere'de de Türk şaraplarının bir popülerliği var. İnsanlar şimdi gidip de tepki olarak Türk şaraplarını satın almıyorlar. İngiltere ve İrlanda olarak Türkiye'yi seviyoruz. Türkiye çok dinamik bir ülke . AB 'ye girmenizi isteriz, ama bu olaylar bizi çok şaşırttı. Eminim siz de çok şaşırdınız."

SURİYE KONUSUNDA CESURSUNUZ
İstanbul ’a geldinğinde Mahmut Paşa pazarına gittiğini açıklayan Geldof, Suriyeli göçmen aileleri gördüğünü ve Türkiye’nin bu konuda çok cesur davrandığını kaydetti. Geldof, "Onların hayatta tuatacak hiçibrşeyleri yok. Çok etkişendim, çok duygulandım. Türkiye için çok büyük bir göç. Çok büyük bir dramdan bahsediyoruz. Suriyelilere şu anda yardım yapılabilir. 1 lira sizin için birşey olmayabilir. Ancak o insanlar için çok şey değiştiriyor. (Hürriyet- Ahmet Can)