Böbrek takası hayat verdi

Böbrek takası hayat verdi
Böbrek takası hayat verdi

Polis memuru Tom Otten (sağda), Roxanne Williams?a böbreğini verdi. FOTOĞRAF: AP

ABD'de ilk kez 13 kişi aynı anda böbrek donörüne kavuştu. Hastalar birbirleri için seferber oldu, kendisine de diğerine de böbrek buldu

WASHINGTON - Amerika’nın başkenti Washington’da bulunan Georgetown Üniversitesi’nden araştırmacılar, gerçekleştirdikleri böbrek ameliyatı operasyonuyla yeni bir yönteme imza attı. Buna göre bir sağlıklı böbrekten yararlanılarak iki böbrek hastası tedavi oldu. Bu zincirleme tedavide böbrek hastaları, böbrek dokusu kendisine uymayan ancak gönüllü olan donörleri, donörün böbrek dokusu tutan başka hastalarla tanıştırdı. Aynı şekilde donörle tanıştırılan hasta da kendi bulduğu donörü bir diğer hastaya yönlendirdi. Bu sayede 13 böbrek hastası şimdi sağlıklı.
Aslında hikâye 30 yaşındaki, 3 çocuk annesi Roxanne Boyd Williams’ın kız kardeşinden 2005 yılında aldığı böbreğin bir süre sonra iflas etmesiyle başlıyor. Boyd’un böbrek arayışlarına bir polis memuru olan Tom Otten cevap veriyor çünkü o da o sırada eşi Irene’e böbrek arıyor. İkisinin birbirleri için donör bulma süreci hastanenin ve doktorların da katkısıyla büyüyor ve hastaların diğer hastalar için donör bulma süreci başlıyor. Georgetown Üniversitesi böbrek nakil uzmanı Dr. Keith Melancon hastaların bulduğu donörlerden alınan böbreklerin diğer hastalara yüzde yüz uymadığı durumlarda kanda bulunan antikorların temizlenip diğer vücutta yaşayacak duruma getirilebildiğini ve bu durumun da başarı oranlarını artırdığını anlatıyor. Birbirlerine böbrek verenlerin arasında şimdiden bir dostluk bağı oluşmuş. Birbirlerinin sağlık durumunu sık sık takip ediyorlar.
Amerika’da 88 bin hastanın böbrek nakli için sırada beklediğini söyleyen doktorlar insanların bu tür konularda daha duyarlı olmasını ve böbrek bekleyenlere yardımcı olmasını istiyor. ABD’de ilk kez bu şekilde ‘domino’ etkisi gösteren kitlesel bir donörlük vakası yaşandı ve ilk kez 13 hasta birden yeni böbreğe sahip oldu. Şimdi doktorlar sayıyı artırıp daha çok böbrek hastasına ulaşmaya çalışacak. (Reuters)