Bodrum için cazlı bayram

Bodrum için cazlı bayram
Bodrum için cazlı bayram
16-19 Ekim tarihleri arasında Bodrum'da düzenlenecek 'Yazz & Jazz' projesinde Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur - Telvin, Jehan Barbur ve Birsen Tezel sahne alacaklar. Tüm sanatçılara eşlik edecek Erkan Oğur'la 'Yazz & Jazz' projesini konuştuk.
Haber: Muhsin TOPYILDIZ / Arşivi

Bodrum bu bayram 4 gün sürecek bir dizi caz etkinliğine sahne olacak. ‘Yazz & Jazz’ ismi ile düzenlenecek olan proje Bodrum Palmarina’da Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur-Telvin, Jehan Barbur ve Birsen Tezel’i bir araya getirecek. Etkinliğin sürprizlerinden biri de Erkan Oğur’un sahneye çıkacak tüm isimlere eşlik edecek olması.
Etkinlik kapsamındaki tüm konserlerde sahne alacak olan Erkan Oğur ‘Yazz & Jazz’ projesine dahil oluş sürecini gayet net açıklıyor. “Benim için Gümüşlük yakınlarında olmak çok önemliydi. Böyle bir teklif gelince hemen kabul ettim.” İnsanlarla müziğini, mesajını ve inandığı şeyleri paylaşmak adına her türlü organizasyonda yer alabileceğini söyleyen sanatçı bu ülkenin topraklarındaki doğaçlama kültürü ile bu projenin içereceği konserlerin birbirine yakışacağını düşünüyor.
Kendini bir caz müzisyeni olarak tanımlamasa da bu müziğe bu topraklardan bir şeyler katmak için çalışmalar yaptığını söyleyen sanatçı müziğin her yerde aynı olduğunu kanıtlamak amacında olduğunun altını çiziyor. Müzik etrafında birliktelik oluşturmak ve ortak bir dilde anlaşabilmek gibi bir derdi var Erkan Oğur’un.
16-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerin bir diğer ağır davetlisi Bülent Ortaçgil. Bir kentli ozan olarak kabul edebileceğimiz konusunda herkesin hemfikir olduğu Ortaçgil 19 Ekim günü etkinliklerin son konserini verecek. “Bülent’in babasıyla benim babam çocukluk arkadaşıydı” diye söze başlıyor Ortaçgil’den bahsederken Erkan Oğur. “Gitarı ve Batı müziğini Bülent tanıttı bana. Bana yol gösterdi. Gitarı ilk elime aldığımda bağlama gibi çalmıştım. Bülent nasıl çalacağımı gösterdi.” Ortaçgil şarkılarının sözlerini müzik olmadan okuyarak takip etsek inanılmaz etkileneceğimizi söyleyen Oğur şakayla karışık Bülent Ortaçgil’e kitap çıkarması tavsiyesinde bulunuyor. Birlikte sahneye çıkmaları ise kendiliğinden gerçekleşmiş. “Onun şarkılarını dinleye dinleye birlikte sahneye çıkar oldum. Birlikte çok etkin ve üretken 70’li 80’li yıllar geçirdik. Ben ondan çok şey öğrendim, o da bu topraklarda bir şeyler olduğunu fark etti.”
Bodrumlular ve bayram tatilini fırsat bilip Bodrum’a kaçan cazseverler için büyük şans ‘Yazz & Jazz’ projesi. Etkinliklere katılacak olan herkese iyi eğlenceler dilerken İstanbullular olarak özenerek yutkunuyoruz.


  ETİKETLER:

  caz

  ,

  Erkan Oğur

  ,

  Bodrum

  ,

  kitap

  ,

  Müzik

  ,

  Fırsat

  ,

  Proje

  ,

  dizi

  ,

  batı

  ,

  şans