Bodrum sessizliğe gömüldü

Bodrum sessizliğe gömüldü
Bodrum sessizliğe gömüldü
Minik bedeni sahile vuran Aylan'ın fotoğrafı Bodrumluların da beyinlerine çivi gibi çakılmış. Barların ve gece kulüplerinin sesi kısılmış.

RADİKAL - Milliyet Gazetesi'nden Bünyamin Aygün dünyayı ayağa kaldıran o fotoğrafın çekildiği Bodrum'dan izlenimlerini, 'Bodrum sessizliğe gömüldü' başlıklı haberinde anlattı. İşte Aygün'ün izlenimleri...

' Dünya 2 yaşındaki Kobanili Aylan’ın sahile vurmuş cansız bedeninin fotoğrafıyla dehşete düşerken biz de Bodrum sokaklarının nabzını tuttuk. Akşam saatlerinde dolaştığımız ilçede özellikle gece kulüplerinin bulunduğu marina bölgesinde müzik seslerinin kısıldığını fark ettik. Herkesin gözü televizyonlardaydı; insanlar bir gün önce yaşanan dramı ekranlardan izliyordu.

‘Bahtı kara olmasın’

Bodrum’da plajlar, kafeler ve restoranlar tatil için gelenlerle dolarken köşe başlarını tutan Suriyeli dilenciler de hayata tutunmaya çalışıyor. Geçtiğimiz gece tek tük rastladığımız Suriyelilerden Muhammed ailesiyle Marina’da karşılaşıyoruz.
Kaldırıma serdikleri bir bezin üzerine eşi ve kızıyla oturan Ali Muhammed önce güvenlik görevlisi olduğumuzu düşünerek konuşmuyor. Ancak kısa süre sonra rahatlıyor ve başlıyor anlatmaya. Halep’ten geldiğini söyleyen 23 yaşındaki Ali Muhammed, “Savaş olmasa buralarda ne işimiz var? Hayatta kalmak için kaçtık. Karımı ve oğlumu düşündüğüm için buradayım” diyor.
Ardından eşi 21 yaşındaki Meryem Muhammed söze giriyor: “Savaş başladığında çocuğumuz henüz dünyaya gelmemişti, o büyüyünce ona iyi bir hayat yaşatmak istedik. Bizim gibi bahtı kara olmasın diye buralara geldik.” Bu sırada yine Aylan gibi 2 yaşında olan kızları Zeynep, derin uykusundan uyanıyor.
Aslında Gaziantep’e gelmek için yola çıktıklarını ancak kamyoncunun Bodrum’a getirdiğini anlatan Ali Muhammed, “Benim Avrupa hayalim var ama kızımı kaybetme pahasına ne Yunanistan’a giderim ne de Avrupa’ya. Zaten biz Halep’ten onun hayatta kalması için geldik şimdi bilmediğim bir maceraya bu yavruyu neden sürükleyeyim? Buraya geleli 2 gün oldu ama Antep’e dönecek parayı biriktirir biriktirmez gideceğiz. Orada bizi çadıra koyarlarsa ne yaparız bilmiyorum ama savaşta kimseye kurşun sıkmadığımız için sevilmiyoruz” diye konuşuyor.

Ölümüne kaçıyorlar


Güvenlik güçlerinin aldığı tüm tedbirlere rağmen Aylan’ın cesedinin kıyıya vurduğu Akyarlar mevkiinde, gece saatlerinde çok sayıda Kaçak, İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışıyor. Myanmarlı olduklarını öğrendiğimiz kaçaklar, ellerinde taşıdıkları şişme botla koya geliyor ardından can yeleklerini giyiyorlar.
Dalgalı denizde ilerleyemeyeceklerini anlayınca bota taktıkları motoru bile çalıştırmadan büyük bir panikle denizden çıkıyorlar. Botu ve küreklerini alan kaçaklar geldikleri ağaçlığa doğru koşarak gidiyorlar.' (Milliyet)