Boğa güreşleri kültürel miras oldu!

Boğa güreşleri kültürel miras oldu!
Boğa güreşleri kültürel miras oldu!
İspanya'da bir taraftan büyük beğeni toplayan diğer taraftan eleştirilen boğa güreşleri ilk defa yasal düzen, koruma ve teşvik altına alındı.

İspanya ’da, 1991 yılında Kanarya Adaları ve tartışmalı bir şekilde 2012 yılında Katalonya özerk yönetimlerinde yasaklanan boğa güreşine sahip çıkmak için başlatılan ve 600 bine yakın imzanın toplandığı halk girişimi sonuç getirdi. İlk İspanyol meclisinde kabul edilen boğa güreşlerinin kültürel miras olarak tanınmasına ilişkin karar, bugün Senato’dan da onay aldı. Karar, İspanya Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra tarihte ilk defa boğa güreşleri İspanya’da yasallık kazanmış olacak.

Senato’da yapılan oylamada 144 evet, 26 hayır ve 54 çekimser oy ile boğa güreşleri kültürel miras olarak kabul edilirken, muhalefet partileri tarafından sunulan 5 karşı teklif ise reddedildi. Boğa güreşlerinin kültürel miras olarak tanınmasına en büyük desteği veren iktidardaki Halk Partisi’nden Senatör Sebastian Ruiz, “Boğa güreşleri, kültürel ve endüstriyel önemi olan, zenginlik ve istihdam yaratarak İspanyol ekonomisine katkı sağlayan, İspanyol toplumunun gelişiminin temeline dayanan, mükemmel bir ulus ve halk sanatıdır” şeklinde konuştu. Çekimser oy kulanan ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) adına konuşan Senatör Jesus Martin de “İspanyolları karşı karşıya getiren, günümüz için gereksiz bir karardır” eleştirisini getirdi. Karara karşı çıkan siyasi partilerden komünist görüşlü Birleşik Sol (IU), Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Katalonya Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) ve Bask Milliyetçi Partisi’nden (PNV) yapılan açıklamalarda ise “İspanya markasına çok fazla zarar veren, bizi geri ve vahşi bir topluma dönüştüren, uluslararası alanda provoke eden, gereksiz, haklılığı olmayan ve kabul edilemez bir karar” denildi.

İspanya’da her yıl 2 bine yakın boğa güreşi organize edilirken, bunların en ünlüsü mayıs ayında Madrid’deki Las Ventas Arenası’nda gerçekleşiyor.