Boğaziçi'nin galibi 'Patika' oldu

Boğaziçi'nin galibi 'Patika' oldu
Boğaziçi'nin galibi 'Patika' oldu

'Patika', İzmir Kası Film Festivali'nde de SİYAD Ödülü'ne değer bulunmuştu.

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde 50 bin TL değerindeki büyük ödül, Onur Yağız'ın yönettiği 'Patika' filminin oldu. Belçim Bilgin, 'Sessiz' filmiyle en iyi kadın oyuncu seçildi.

Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği (TESİYAP) tarafından İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle 14-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde 50 bin TL değerindeki büyük ödül, Onur Yağız’ın yönettiği ‘Patika’ filminin oldu.
Demet Akbağ, Osman Sınav, Ömer Vergi, Peggy Rajski ve Mohydeen Izzat Quandour gibi isimlerden oluşan jüri tarafından etik, estetik ve teknik bütünlük gözeterek yapılan elemeler sonucu en iyi çocuk oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, Tesiyap destekli en iyi kısa film, en iyi belgesel, en iyi kısa film dallarındaki ödüller de sahiplerini buldu.
İstanbul Ticaret Odası,Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile özel ödüllerin de verildiği 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış gecesine ‘Yaratıcı Endüstriler Konseyi Özel Ödülü’ Deniz Tarsus’un ‘Mod’, İstanbul Ticaret Odası Özel Ödülü ise Sinan Arıkan’ın ‘Alcahan’ isimli filmlerine gitti. Cannes’da en iyi kısa film ödülü kazanan ‘Sessiz’ filminin oyuncusu Belçim Bilgin en iyi kadın oyuncu seçilirken, yönetmen Rezan Yeşilbaş da senaryo ödülüne değer bulundu. Erkek oyuncu ödülü Hakan Karsak (Patika) ve Sermet Yeşil (Suret) arasında paylaştırıldı. Yönetmen ödülü ise Suret filmi ile Cüneyt Karakuş’a gitti. En iyi belgesel ödülünün sahibi ise ‘Sadık’ filmiyle Cantekin Cantez-Burcu Ayşe Esenç ikilisi oldu.

Diğer ödüller:

Çocuk Oyuncu: Patika-Özgür Özil
Kadın Oyuncu: Belçim Bilgin-Sessiz
Erkek Oyuncu: Patika-Hakan Karsak ve Suret-Sermet Yeşil
Kurgu: Suret-Onur Alacabozkurt
Görüntü Yönetmeni: Patika-Laurent Navari
Senaryo: Sessiz-Rezzan Yeşilbaş
Yönetmen: Cüneyt Karakuş-Suret
Tesiyap Destekli En İyi Kısa Film: Sessiz-Rezzan Yesilbaş
En İyi Belgesel Film Ödülü: Sadık-Cantekin Cantez & Burcu Ayşe Esenç
Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Patika-Onur Yağız

BANA AİLENİ ANLAT BÖLÜMÜ
0-7 Yaş En İyi Kısa Film: Ben Yusuf-Yusuf Eren Koç
0-8-0-9 Yaş En İyi Film: Gol-Eylem Durmaz
10-11 Yaş Yaş En İyi Film: Ne Yapıyorsun-Serra Budak
12-13 Yaş En İyi Film: Ayna-Göktürk Dinç
14 Yaş ve Üzeri En İyi Film: Mama-Ahmet Dinç