Bol çikolata yemek, aritmetiği geliştirmeye yardımcı olabilir

ANKARA - İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre çikolata, aritmetiği geliştirmeye yardımcı oluyor. Üniversitenin beyin, performans ve besin merkezi yöneticisi Prof. David Kennedy liderliğindeki çalışmada çikolatadaki flavanol maddesinin çok yüksek miktarda alındığında aritmetiği geliştirdiği görüldü.
Uzmanlar 30 kişiden, 800’le 999 arasında rastgele bir sayıdan üçer üçer geriye saymalarını istedi. Sonuçta, içinde yüksek miktarda flavanol bulunan sıcak kakao içenlerin, hesaplamayı, içmeyenlerden daha hızlı ve doğru yaptığı görüldü. Uzmanlar, sıcak kakao içenlerin, bir saat durmadan bu işlemi yaparken yorulmadığını da tespit etti.
Araştırmada aynı grubun, yedişer yedişer geri sayması istendiğinde aynı başarıyı gösterememesinin nedeniyse bunun, beynin biraz daha farklı bir bölümüne ihtiyaç duyulan daha zor bir işlem olması şeklinde açıklandı. 

Zihin zorlayıcı görevlerde...
Prof. Kennedy çikolatanın, zihinsel açıdan zorlayıcı görevlerde faydalı olabileceğini belirtirken, araştırmaya katılanlara toplam 500 miligram flavanol verildiği açıklandı. Beyne kan akışını artırdığı ve en yüksek miktarda siyah çikolatada bulunduğu bilinen flavanolu, sebze ve meyveler de içeriyor. (aa)