Bolşoy saldırısının arkasında 'Korkunç İvan' varmış!

Bolşoy saldırısının arkasında 'Korkunç İvan' varmış!
Bolşoy saldırısının arkasında 'Korkunç İvan' varmış!
'Korkunç İvan'ı canlandıran ünlü balet Pavel Dmitrichenko, Bolşoy Tiyatrosu Sanat Yönetmeni'ne saldırmaları için parayla adam tutmuş

MOSKOVA - Dünyaca ünlü Rus Bolşoy Tiyatrosu'nun Sanat Yönetmeni Sergey Filin'e Ocak ayında düzenlenen asitli saldırıyı planlayan ünlü balet Dmitrichenko’nun, saldırıyı düzenlemeleri için parayla adam tuttuğu belirlendi.

Polis Sözcüsü Maxim Kolosvetov, 29 yaşındaki balet Pavel Dmitrichenko'nun 2 kişiye 50 bin ruble (yaklaşık 1600 dolar) para ödediğinin ortaya çıkarıldığını belirtti.
Bu arada Dmitrichenko ile suç ortakları, bugün mahkemeye çıktı.
Duruşma sırasında bir arkadaşına Filin'i şikayet ettiğini, arkadaşının da Filin'i dövmeyi önerdiğini söyleyen Dmitrichenko, saldırı için emri kendisinin verdiğini kabul etti.
Dmitrichenko, saldırıda asit kullanılması fikrinin kendisine ait olmadığını ileri sürdü.
Hakim, Dmitrichenko ile suç ortaklarının duruşmaya kadar gözaltında tutulup tutulmayacağına karar verecek.
En son "Korkunç İvan"da başrol oynayan Dmitrichenko'nun, Bolşoy'da çalışan kız arkadaşına başrol vermeyi reddettiği için Filin'e saldırı düzenlediği sanılıyor.
Ödüllü balet Filin, 17 Ocak'ta başkent Moskova'da evine yürürken asitli saldırıya uğramıştı. Yüzünden ağır yaralanan ve sağ gözünü kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Filin'in tedavisi Almanya'da devam ediyor. (aa)KORKUNÇ İVAN KİMDİR?İvan Vasiliyeviç yani bilinen adıyla Korkunç İvan henüz üç yaşında Rusya'nın başına geçti. 1547'de taç giydi. O döneme kadar Moskova knezi olarak anılan Rus imparatoru Çar olarak ilan edildi ve ilk Rus Çarı oldu. Kararlı, etkileyici ve acımasız bir portre çizen İvan, büyük hırsları olan ve intikam duygusu oldukça yüksek bir Rus lideriydi.Tatarlar üzerine yaptığı bir çok sefer bunun kanıtıydı. Düşmanları arasında korku salan, gözü kara, dengesiz kişiliğe sahip olan IV.Ivan bu yüzden kendine ihanet ettiği gerekçesiyle 1582 yılında oğlunu öldürdü.
1550'de sivil ve ruhani büyüklerden teşekkül eden bir toplantı olan Sobor düzenledi. Toplantıda, Rusya'da yürürlükte olan devlet ve kilise kanunları ile nizamları üzerine konuşmalar yapıldı. Bu toplantıda karar alıcıları Mümtaz Heyet olarak adlandırıldı.
Çar'ın en yakın müşavirleri sıfatıyla devlet işlerinde önemli rol oynayan Mümtaz Heyet, 1553'de İvan'ın gözünden düşmeye başladı. Metropolit Makari'nin etkisiyle kendini Tanrı inayetiyle hükümdar, Rusya'yı dilediği gibi idareye memur bir Çar diye telakki ediyordu.
1560'da İvan'ın eşi Anastasya, geride İvan ve Fyodor adlı iki çocuk bırakarak öldü. Eşinin her yönden İvan üzerinde etkisi vardı. Eşinin ölümü İvan'ı zevk ve sefahat alemine dalmasına neden oldu. Yine bu dönemde yeni gözdeleri ortaya çıktı. Bunların da kışkırtmasıyla uzun zamandır içinde sakladığı arzular ve hevesler ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte birçok kişi sürgüne gönderildi.
1564'te çocuklarını, saray hademeleri ve maiyetini, saray hazinesini alarak Kremlin'i terk etti. Bu gidiş Moskovalılar gözünde bir muammaydı. Bir yıl sonra soylulara ve ruhani liderlere, "soyluların ihanet içinde olduğu için Moskova'yı terk ettiğini" yazdı.
Bu Moskova'da derin bir etki yarattı ve Çar'ın geri dönmesi için çabalar başladı. Nihayet iki ay sonra Moskova'ya döndü. Fakat 35 yaşında olmasına rağmen ihtiyar bir görüntüyle tanınmaz hale gelmişti.
Döner dönmez 'hainleri' cezalandırmaya başladı. Böylece hem tek adam olma yönünde büyük bir adım atacaktı hem de tek adamlığı destekleyecek ıslahatları yapma fırsatı bulacaktı. Nihayet Opriçnina denilen idari bir sistemi yerleştirerek bu emellerine ulaştı.
Bu rejimi tam 20 yıl sürdürdü. Bu dönemde birçok olay kanlı baskınlar sonucu örtüldü. Yine bu dönem içinde 1582 yılında kendi oğlunu bile öldürmekten çekinmeyen Çar İvan, 18 Mart 1584'de Bogdan Belsky ile satranç oynarken öldü. Kehanetler, IV. İvan'ın bu tarihte öleceğini söylüyordu. 1960'lı yıllarda mezarını açan arkeologlar, zehirlendiğine dair kanıt oluşturabilecek cıva kalıntılarına ulaştı. Bogdan Belski ve daha sonra çar olan Boris Godunov tarafından zehirlendiği sanılıyor. (Viikipedi)