Bono, Berlusconi'ye deplasmanda gol attı

Bono, Berlusconi'ye deplasmanda gol attı
Bono, Berlusconi'ye deplasmanda gol attı

U2, Berlucsoni'ye San Siro Stadı ortasına kurulan dört ayaklı yüksek teknoji örneği sahneden seslendi.

Berlusconi'nin sahibi olduğu Milan'ın maçlarını oynadığı san Siro Stadı'nda konser veren U2'nun solisti Bono: İtalya Başbakanı'na yüklendi: Yoksul ülkelere verdiğin sözü tut


EDA BERKBAYRAK

MİLANO – Dünyaca ünlü İrlandalı grup U2'nun üç yıl aradan sonra hayranlarıyla buluştuğu ve 31 ülkeyi kapsayan konser programı ‘360 Tour'un İtalya ayağında, Milano'nun San Siro Stadı, iki gün üst üste tıklım tıklım doldu. Toplam 150 bin kişinin izlediği iki konserde de, grubun solisti Bono her zamanki politik tavrıyla Berlusconi'ye ‘Sözünü tut' diyerek çattı.
San Siro Stadı ortasına kurulan ve U2'nun dünya turu için özel olarak tasarlanan dört ayaklı yüksek teknoji örneği sahnede üç saat süresince aralıksız konser veren grup, hayranlarından tam not aldı. ‘The claw' yani ‘pençe' adı verilen sahne için Bono, ‘Uzay istasyonuyla kaktüs çiçeği arasında bir şey' tanımlamasını yaptı. Konser açılışını son albümlerinden ‘Breathe' ile yapan Bono, konser sırasında aralıklarla politik ve sosyal mesailar verdi.
“Zor zamanlar yaşanıyor, birçok kişi işsiz. Problemleri bu gece çözemeyiz ama, size hayatınızın en iyi gecesini yaşatmak için buradayız” dedi. Michael Jackson'ı anmak amacıyla ‘Angel of Harlem' şarkısını seslendiren Bono, daha sonra da sanatçının ‘Man in the mirror' ve ‘Don't stop til you get enough' parçalarından bölümler söyledi.
Kariyerlerinin sembolü haline gelen ‘Sunday bloody Sunday' isimli parçayı Martin Luther King'e hitaben söyleyen Bono, ‘Pride' parçasını seslendirirken, sahnenin ortasındaki dev ekrana Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da askeri yönetimce ev hapsinde tutulan, Nobel Barış Ödüllü siyasetçi Aung San Suu Kyi'nin resmi yansısı ve ellerinde Kyi maskeleriyle çok sayıda genç sahneye çıktı. Bono daha sonra kızı Menphis Eve'i sahneye çağırarak ve şampanyayla doğum gününü kutladı.
Bir başka Nobel Barış Ödülü sahibi Desmond Tutu’nun Afrika’nın kalkınması konusundaki çabaların devam ettirilmesi yönündeki isteğini dile getirdiği video mesajının ardından konuşan Bono, G8 zirvesine ev sahipliği yapan İtalya’nın Başbakanı Silvio Berlusconi’ye çattı. Bono, “Benim ülkenize veya başbakanınıza saygı duymadığımı düşünmenizi istemem. Ancak Berlusconi fakir ülkeler için söz verdi ama sözünde durmadı. G8’de ne kadar hayat kurtaracaklarına karar verecekler. Ben sadece şarkı yazıyorum, o tarih yazabilir” diye konuştu.

Bono daha sonra Berlusconi’ye hitaben ‘One' şarkısını söyledi. Şarkının söyleri şöyle:


“Bir daha iyiye mi gidiyor, yoksa aynı mı hissediyorsun? Senin için herşeyi kolaylaştıracak mı bu, şimdi suçlayacağın biri var? Diyorsun ki bir sevgi, bir hayat, tek bir şeye ihtiyaç duyunca gece. O tek bir sevgi, paylaşmamız gerek Seni bırakır gider, eğer önemsemezsen. Seni hayal kırıklığına mı uğrattım yoksa ağzında kötü bir tat mı kaldı benden? Hiç sevgiye sahip olmamış gibi davranıyorsun ve benim de sahipsiz bir şekilde gitmemi istiyorsun. Artık çok geç bu gece geçmişi günışığına çıkarmak için. Biz biriz fakat aynı değiliz birbirimize destek olmamız gerek.. Destek olmamız.. Bir.. Buraya af dilemek için mi geldin? Ölüleri diriltmeye mi geldin? İsa’yı oynamaya mı geldin kafandaki cüzzamlilara? Çok şey mi istedim, çok fazladan daha mı fazla? Bana hiçbir şey vermedin şimdi elimdekilerin hepsi bu. Biz biriz fakat aynı değiliz Birbirimize acı veriyoz ve bunu tekrarlıyoruz. Diyorsun ki ‘Sevgi bir tapınak' Sevgi daha yüksek bir kanun. Sevgi bir tapınak. Sevgi daha yüksek olan kanun. Benden girmemi istiyorsun ama daha sonra süründürüyorsun. Ve sen de olana daha fazla dayanamıyorum. Tüm sende olan acı iken.. Bir sevgi, bir kan, bir hayat.. Yapman gerekeni yapman için.. Bir hayat beraber: kız kardeşler, erkek kardeşler Bir hayat fakat aynı değiliz Birbirimize destek olmamız gerek.. Destek olmamız.. Bir..