Bornozunu çıkarıp vitrine yürüdü!

Bornozunu çıkarıp vitrine yürüdü!
Bornozunu çıkarıp vitrine yürüdü!
Danimarkalı sanatçı Nana Francisca Schottlaander, Kopenhag'ın en işlek alışveriş caddesi Strogette, bornozunu çıkardı ve çıplak vücutla bir süre yürüdükten sonra vitrindeki yerini aldı.

Chottlaander'in ilk konuğu kendisi gibi sanatçı olan Finn Nörgaard oldu.Perşembe akşamı yerleştiği vitrinde Pazar günü saat 12.00'ye kadar kalacak olan Schottlaander'in çıplak sergisi uzun sürmedi.

Polisler, özel izinli plajlar hariç Danimarka'da kamuya açık alanlarda çırıl çıplak bulunmanın yasak olduğunu söyleyince üzerine içi görünen uzunca beyaz bir elbise giydi. Nana Francisca Schottlaander, kafasında oluşan fikrin butik sahibi Mads Nörgaard tarafından da kabul görmesi üzerine projeye başladığını söyledi.

Schottlaandder, amacının insanlara, üzerlerindeki giysiler, insan vücudu, insanlar arasında vücut diliyle diyalogu göstermek olduğunu söyledi. Schottlaander "Please Be Here Now" adı verdiği eyleminde, normalde çok özel olan vücudunun kamuya ait bir araç gibi nasıl kullanılacağını görmek istediğini belirterek "vitrin bir nevi laboratuvar. Vücudumu kamuya açık bir alanda sergilediğim zaman özel olan nedir görmek istedim. Ben vitrinde bir şeylerle meşgul olurken, insanların gözleri bana mı yoksa ilgilendiğim şeylere mi bakıyor? Yoksa ben mi onlara bakıyorum? Benim için ilginç bir deneyim olacak" dedi.

SANATA ÖNEME VERİYORUZ

Sanata büyük önem verdiklerini belirten Butik Sahibi Mads NörgaardDHA'ya yaptığı açıklamada, "Sanatçı Schottlaander vitrinimize taşındı. Pazar günü saat 12.00'ye kadar burada yiyip, içecek ve yaşayacak. İlk günü çıplak geldi, polis çıplak olmasına izin vermedi Ama soyunursa kendisi sorumlu olur. Biz sanata çok önem veriyoruz. Daha önce de çeşitli sanatsal faaliyetlerimiz oldu. Bakılmak veya bakmak çok ilginç olmalı. Aynı zamanda tabi ki sattığımız moda giysiler de dikkat çekiyor. Benim için bu işin sanatsal yönü de reklamı da önemli. Fikir onun fikriydi biz de kabul ettik. İlgi çok yoğun, cumartesi akşamı arkadaşları kendisini vitrinde ziyaret edecek, normal bir arkadaş toplantısı gibi kafayı çekip, yiyip içecekler" dedi. Proje alışveriş için Strogete çıkan Danimarkalı ve Turistlerin büyük ilgisini çekti. Cep telefonu ve kameralarına sarılanlar sanatçının resimlerini çektiler.