Borusan Filarmoni'den tarihi bir ilk

Borusan Filarmoni'den tarihi bir ilk
Borusan Filarmoni'den tarihi bir ilk
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, her yıl yaklaşık 1 milyon izleyicinin takip ettiği dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden BBC Proms'a davet edilen ilk Türk orkestrası oldu.

15’inci yılını kutlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), dünyanın en büyük klasik müzik festivallerinden kabul edilen ve 2014’te 120’nci yılını kutlayan BBC Proms’a davet edildi. Türkiye ’den bu etkinliğe katılan ilk orkestra olma ayrıcalığını yaşayacak BİFO, 29 Temmuz Salı Londra’nın 6000 kişi kapasiteli görkemli tarihi salonu Royal Albert Hall’da sahneye çıkacak.
Sascha Goetzel’in şefliğini yapacağı konserin ilk yarısında BİFO, BBC Proms’un siparişi üzerine 20’nci yüzyılın büyük Rus bestecilerinden Sergey Prokofyev’in torunu Gabriel Prokofyev’in bestelediği ‘Keman Konçertosu’nun dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Avrupa ’nın doğusuna odaklanan programda Balakirev’in ‘Islamey’, Holst’un ‘Beni Mora’, Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü’, Händel’in ‘Solomon Uvertürü’, Respighi’nin ‘Saba Melikesi Belkıs’ yapıtları da seslendirilecek. Solist ise yıldız kemancı Daniel Hope.
Her yıl yaklaşık 1 milyon izleyicinin takip ettiği BBC Proms’un bu yılki 80’e yakın konserinde Sir Simon Rattle, Bernard Haitink, Valery Gergiev, Daniel Barenboim, Jirí Belohlávek, William Christie, Daniel Harding, Riccardo Chailly, Ivan Fischer, Marin Alsop, Roger Norrington, Semyon Bychkov gibi büyük şefler yönetiminde Berlin Filarmoni, BBC Senfoni, Londra Senfoni, BBC İskoç Senfoni, Celeveland, Leipzig Gewandhaus, Doğu-Batı Divan orkestraları ve English Baroque Soloists gibi günümüzün en iyi toplulukları ve Joshua Bell, Diana Damrau, Janine Jansen, Alisa Weilerstein, Ha-Na Chang, Leonard Elschenbroich, Benjamin Grosvenor, Håkan Hardenberger gibi yıldız solistler yer alıyor. BBC Proms’un vazgeçilmezlerinden olan popüler etkinliklerde Laura Mvula’nın kabare temalı programı, İngiliz popunun ikonlarından Pet Shop Boys ve Rufus Wainwright konserleri dinlenebilir.
BBC Proms’un konserleri BBC Radio 3’ten canlı yayımlanıyor ve yıl boyunca BBC One, BBC Two ile BBC Four TV kanallarından izlenebiliyor. (bbc.co.uk/proms)