Borusan Kültür Sanat'ta yine bir şeyler oluyor!

Borusan Kültür Sanat'ta yine bir şeyler oluyor!
Borusan Kültür Sanat'ta yine bir şeyler oluyor!
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 15. yılını bir Avrupa turnesi ile kutlamaya hazırlanıyor. Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile buluşup durum değerlendirmesi yaptık.
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Hem programları hem de konuk ettiği solistlerle Avrupa’nın gelecek vaat eden orkestraları arasında anılmaya başlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 15. yılını bir Avrupa turnesi ile kutlamaya hazırlanıyor. Haberi alınca, kurumun gelecek sezon planlarını öğrenmek üzere, Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile buluştuk. BİFO ile başlayan sohbet kurumun kütüphanecilikten çağdaş sanata uzanan faaliyetlerine doğru uzandı. 1999 yılında onursal şefi Gürer Aykal yönetiminde oluşturulan ve gelecek sezon 15. yılını kutlayacak olan BİFO’nun Avrupa turnesi Londra’dan başlıyormuş. “Son iki yıldır proje sponsorlarından biri olduğumuz Salzburg Festivali ve geçtiğimiz yıl yayımladığımız Music From the Machine Age albümüyle Avrupalı müzik otoritelerinin yakın takibe aldığı BİFO, Avrupa’nın gelecek vaat eden orkestraları arasında gösteriliyor” diyor Erenli. “Bu kategorideki toplulukların birçoğunun bir asıra yakın geçmişleri olduğu düşünülürse, bu oldukça gurur verici” diye de ekliyor.

Roberto Alagna geliyor
Borusan’ın iki yılda bir düzenlediği ve Fazıl Say’ın yeni eserlerinin prömiyerlerini yaptığı BİFO&Fazıl Say Festivali’nin devam edeceğini hatta gelecek sezondan itibaren de besteci temalı festivaller serisine başlanacağını söylüyor Ahmet Erenli. Bunlardan ilki aralık ayında düzenlenecek BİFO&Beethoven Festivali olacak. Yeni sezon programında en dikkat çeken isim ise Fransız tenor Roberto Alagna. Luciano Pavarotti Uluslararası Ses Yarışması’nda aldığı birincilikle dikkat çeken Alagna, kasım ayında Türkiye ’deki ilk konserini BİFO ile verecek. Artık sahnesine sığmakta zorlandıkları Caddebostan Kültür Merkezi yerine, bazı büyük konserleri Zincirlikuyu’da inşaatı devam eden 2300 kişi kapasiteli Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ne taşımayı planladıklarını söylüyor Erenli, ancak henüz görüşmeler sürüyormuş.

Müzik kütüphanesi bağışlanıyor
BİFO bildiğimiz gibi devam ediyor ancak Borusan’da değişen şeyler var. Kurum, yeni dönemde İstiklal Caddesi’ndeki Borusan Kültür Sanat binasını boşaltmaya hazırlanıyor. 2010’da açılan Borusan Müzik Evi, geçireceği renovasyonun ardından Borusan Kültür Sanat’ın yeni merkezi olacak. Ofisler bu binaya taşınacak. Geçen sezon yaklaşık 20 bin izleyiciyi ağırlayan, özellikle çağdaş müzik ve elektronika projeleriyle kendine has bir dinleyici kitlesi oluşturan konser salonu ise yeni ismiyle (henüz belirsiz) faaliyetlerine devam edecek. Şu anda Borusan Kültür Sanat binasında bulunan ve Türkiye’nin ilk özel müzik kütüphanesi olarak 1998 yılından bu yana hizmet veren Borusan Müzik Kütüphanesi’ni yeni dönemde bir konservatuvara bağışlamayı planladıklarını söylüyor Ahmet Erenli. Böylece ihtiyaç duyan öğrencilerin, bu kaynaklara daha kolay ve hızlı ulaşabilmesi hedefleniyor. 8500 kitap , 7 bin nota, 20 bin civarında CD, 3 bin LP, 150 VHS ve 100 DVD’den oluşan arşivi bir eğitim kurumuna bağışlamanın yanı sıra yeni alımlar ve bağışların yönlendirilmesiyle de kütüphaneye desteği sürecek Borusan’ın.

YKY ile işbirliği
Yeni sezonda devam edecek Türk bestecilerin eserlerinin notalarının dijitalleştirilerek arşivlenmesi çalışmasının yanı sıra bir de yeni proje var: Konservatuvarların ihtiyacı olan yabancı kitapların Türkçeye çevrilmesine destek olmak üzere Yapı Kredi Yayınları ile işbirliğine gidiliyor. “Konservatuvarların en büyük sorunu lisan. Onlarla ilişkiye geçip ”Tüm konservatuvarlardan nelerin tercüme edilmesini istersiniz” diye sorup bir liste aldık. Epey uzun bir liste oldu elimizde ama biz her yıl ancak bir kitap yapabileceğiz. Finansını biz sağlayacağız, tercümesini YKY yapacak. Ve Türkiye’deki tüm konservatuvarlara dağıtacağız” diye anlatıyor bu heyecan verici projeyi Erenli.
Yeni sezonda çağdaş sanat faaliyetleri ise tamamen Borusan Contemporary’ye taşınıyor. Kötü haber, Borusan Kültür Sanat bünyesinde bugüne kadar 33 sanatçıya atölye olanağı sunan ArtCenter/İstanbul’un faaliyetleri 2013 Mayısı itibariyle sona erecek olması. Nedenini “Oradaki en büyük amacımız sanatçılarla izleyicileri buluşturmaktı ancak maalesef izleyicilerin oraya pek fazla katılımı olmadı, çok verim alamadığımız bir yer oldu. 10 genç sanatçıya atölye veriyorduk. Biz orayı belli saatlerde açabiliyorduk, sanatçı 24 saat çalışmak istiyordu, işlemesi zor bir yapı oldu” diyerek açıklıyor Erenli.


İlk ve tek klasik müzik radyomuz

Birçok yeniliğin eşiğindeki kurumun www.karnaval.com işbirliğiyle oluşturduğu, Türkiye’nin internet üzerinden yayın yapan ilk ve tek klasik müzik radyosu Borusan Klasik’e, www.karnaval.com/borusanklasik adresi üzerinden ve mobil cihazlarda yer alan ‘Karnaval’ isimli uygulamadan ulaşılabiliyor. Ulaşmanızı öneririz.